14.11.2017

Jesienne lektury 7-latka: Mama Mu na wycieczce, Basia, Asterix w Italii, Coco


Coraz więcej wieczorów nasz mały czytelnik zapełnia intensywnym samodzielnym czytaniem. Miód na serce mamy:) Dobiera, przekłada książki na półce, zastanawia się. Były już ulubione tytuły z dzieciństwa w serii "Mądra mysz", Mikołajek, były "Coś ci powiem, Stokrotko", "Puc, Bursztyn i goście", "Z przygód Krasnala Hałabały". Teraz są kolejne.

1. "Mama Mu na wycieczce i inne komiksy". Pomysłowa, beztroska, optymistyczna Mama Mu i przemądrzały zrzędzący pan Wrona. Oto nietypowy duet przyjaciół, który uwielbia ze sobą rozmawiać, dyskutować, dzielić ze sobą czas i przeżywać wspólne przygody.
Cztery krótkie opowiadania komiksowe: Mama Mu na wycieczce, Sto szczeniaków, Mama Mu na jednej nodze i Czy jesteś moim przyjacielem? To czytelne trafne słownictwo, wyraźna czcionka i podział na kadry, bez zbędnego nadmiaru ilość kolorów i ilustracji. Zaskakujące sceny, nietypowe sytuacje, w które wcielają się główni bohaterowie. Nieskrępowane marzenia, pomysły na spędzenie wolnego czasu, którym przoduje Mama Mu. Zachęca pana Wronę na wycieczkę z drożdżówką i siankiem, uczy się stania na jednej nodze i wkręcania w ziemię, jedzie rowerem, wspina się po drzewie, zagląda do domku przyjaciela. A pan Wrona zawsze wie jak postawić na swoim, jak zawalczyć o siebie, wykrakać co myśli, wynegocjować pokarm od gospodyni. Tylko, kiedy trzeba powiedzieć o uczuciach, okazuje się to dla niego całkiem trudną sprawą, ale nie niemożliwą. Bo przyjaźń to przecież bardzo ważna rzecz:) A "boćlub" czasem po prostu trzeba wymówić.
Mama Mu na wycieczce i inne komiksy
tytuł szwedzkiego oryginału: Mamma Mu och Kråkan på utflykt
Jujja Wieslander
ilustracje: Sven Nordqvist
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2017
liczba stron: 60


2. Basia to odpowiednia przyjaciółka przedszkolaka i początkującego ucznia. Trudno się z nią rozstać:) "Wielka Księga przygód 4" zawiera zbiór opowiadań: Basia i remont. Basia i piłka nożna, Basia i wyprawa do lasu. Basia i biblioteka. Basia i wolność. Basia i zwierzaki. Basia i narty.
Humor opowiadań, relacje rodziców z dziećmi, dzieci między sobą, ich spędzanie czasu, codzienne życie, pojawiające się kłopoty, kłótnie, rozmowy i ciepło. Bardzo to wszystko normalne i swojskie, dlatego dzieciaki to uwielbiają, chętnie słuchają lub czytają same. Słownictwo i komizm niektórych sytuacji wywołuje śmiech (wyprawa po lesie i bobki, ciężarówki z żelkami, malutki "Nanek am am", buraczkowa krew na ścianach). Rozsądne i bystre dialogi uczą i przekazują istotne treści dzieciom (wspólna wyprawa na wystawę o wolnej Polsce, czas bez krzyku przed Wigilią i "nieidealne święta", rola wyobraźni i spotkanie z autorką książek dla dzieci, emocje przy piłkarskich kartach i grze w piłkę, rola wujka przy nauce jazdy na nartach). 

Basia to ogrom sytuacji, emocji i odczuć, z którymi może zidentyfikować się młody czytelnik. Atrakcyjny sposób opowiadania. Duża czcionka i ilość ilustracji pomagają w odbiorze. To wszystko składa się na dobrą i chętnie czytaną lekturę, na wielką przygodę z ulubionymi bohaterami.

Wielka księga przygód 4. Basia 
Zofia Stanecka
ilustracje: Marianna Oklejak
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 176

3. "Asterix w Italii" to kontynuacja słynnej serii R. Goscinnego i A. Uderzo, tworzona przez Jeana-Yvesa Ferriego. Aż trudno uwierzyć, że można go czytać tak szybko i z wypiekami na twarzy:) Maleńka czcionka i ogromna ilość szczegółów nie zraża młodego czytelnika. Tu liczy się akcja i humor bohaterów.

Akcja dzieje się w 50 r. p.n.e. za czasów pozornego władania ziemią włoską przez Cezara. Na prowincji mieszkańcy buntują się przeciw władcy. A ten  sprawując rządy w Rzymie powtarza pomysł Lactusa Bifidusa i ogłasza wyścig rydwanów wzdłuż Półwyspu Italijskiego dla wszystkich narodów Znanego Świata. Wyścig ma na celu pokazanie, że wszystkie drogi są w doskonałym stanie (z czym mieszkańcy nie zgadzają się) i prowadzą do Rzymu, miasta wyjątkowego, "nowoczesnego, z niebywałą architekturą". Obeliks w tym czasie daje swoją dłoń Sybilli podczas jarmarku produktów regionalnych w Armoryce, i mocno wierzy w jej słowa, że zostanie czempionem. Szybko znajduje odpowiedni rydwan i startuje w wyścigu Transitalia. Stawia czoło podstępnemu Coronavirusovi i innym zawodnikom. Przyczynia się m.in. do uspokojenia Wezuwiusza, napotyka szereg przygód. Aż do spotkania z samym Cezarem.
Asterix w Italii, t. 37
tytuł francuskiego oryginału: Asterix et la Transitalique
scenariusz: Jean-Yves Ferri
rysunki: Didier Conrad, kolory: Thierry Mebarki
wydawca oryginalny: Les Editions Albert René
wydawnictwo: Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 48 

4. "Coco" to nowy tytuł Disneya. Głównym bohaterem jest chłopiec, który nie boi się gonić za marzeniami i spełnianiem swoich pragnień. Pomimo jasnego sprzeciwu rodziny przekazywanego z pokolenia na pokolenie, chce wejść w świat muzyki, tak jak czuje to sercem. Akcja dzieje się w Meksyku, gdzie Dzień Zmarłych nazywa się Dia de los Muertos, i jest wspomnieniem zmarłych, nieco innym niż w Polsce. Tam ustawia się zdjęcia zmarłych w specjalnie przygotowanym ołtarzu (ofrenda) i świętuje wspólny czas. Tego dnia zmarli przenikają do świata żywych, a żywemu Miguelowi udaje się wejść do tajemniczej i magicznej krainy zmarłych. Tu czeka go moc niebezpiecznych przygód, ale i odkrycie poszukiwanej prawdy oraz podkreślenie tego, jak ważna jest pamięć o przodkach dla tych, którzy żyją.
W książce "Coco i meksykańska maskarada" oprócz opowiadania i barwnych Disneyowych ilustracji dołączone są kolorowe maski głównych bohaterów do zabawy i wyszukiwania ukrytych elmentów na ilustracjach.

Coco. Kocham ten film
ilustracje: Disney/Pixar
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 64


Coco. Meksykańska maskarada
tłumaczenie: Adrianna Zabrzewska
ilustracje: Disney/Pixar 
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...