Dziś dzień wyjątkowy, bo takich książek nie spotykamy na co dzień. Trzy wspaniałe autorki, trzy zbiory niezwykłej poezji i prozy, do tego wspaniałe ilustracje Artura Gulewicza, Elżbiety Wasiuczyńskiej, i delikatna kreska Antoniny Krzysztoń.
"Wanda Chotomska dzieciom" to zbiór najpopularniejszych, najulubieńszych utworów, jakie autorka popełniła w swoim przebogatym dorobku. To poezja i proza, która zachwyca i z powodzeniem jest przekazywana od pokoleń. Prawie 90 tekstów pełnych magii, emocji, ciekawostek, zaskakujących i zabawnych treści. Wybranych spośród bogatego dorobku autorki (napisała ponad 200 utworów dla dzieci i młodzieży!, tworzyła scenariusze do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych).
Przepiękne "Drzewo z czerwonym żaglem" trafiło na listę
IBBY. Ulubione wiersze o zwierzakach: "Gdyby tygrysy jadły irysy" i
"Po co krowie rogi na głowie?", "Hipopotam", "Ślimak", o fruwakach: "Szpak", "Piegża", rytmiczne o tańcach: "Zbójnicki", "Oberek", kabarety gotowe do inscenizacji, króciutkie dowcipne limeryki, "Leonek i lew", których ilustracje pamiętam z dzieciństwa, itd. Utwory W. Chotomskiej to zabawa słowami i rymem, to spotkania, rozmowy, fruwanie ptaków, motyli i czarownic. Tu wszystko może się zdarzyć.
Piękne wydanie, doskonała zawartość (ponadczasowa treść i barwne dostosowane do klasyki ilustracje Artura Gulewicza). Warto je znać i przekazać kolejnemu pokoleniu.
Wanda Chotomska dzieciom
Wanda Chotomska
ilustracje: Artur Gulewicz
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 288
W książce "Agnieszka Osiecka dzieciom" znajdziemy cztery dłuższe opowieści (Dzień dobry, Eugeniuszu, Dixie, Wzór na
diabelski ogon oraz Ptakowiec) oraz cztery krótsze głównie wierszowane. Zaskakujące to utwory, niebanalne, pełne wyobraźni, szaleństwa, niespodziewanych zwrotów akcji i działań bohaterów. Jak choćby przygody glinianego ptaka Eugeniusza Bluberda i mężczyzny, który musi ubić w końcu jakiś interes, kupić żonie jej wykrzyczany głośno prezent. "Czerwonego jak pomidor" samochodu Dixie z sercem w gaźniku i trzeszczącą jak kot kierownicą, który odmienił szare nudne życie Marka i Karoliny. Nietypowe lekcje fizyki. "Ptakowiec" pisany w formie pamiętnika o stworach żyjących na niebie i próbach przyjaźni z pasażerami. Jest bardziej znana delikatna "Kolęda myszki".
Jest zabawa i radość bez moralizowania, jest wielowątkowość, która nie pozwala na nudę. Są cudowne, oddające nastrój fabuły i osobowość poetki barwne, pełne wyobraźni i humoru ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej. Są miejsca bliskie i odległe (jeziora mazurskie, Puszcza Piska, Saska Kępa i Szwecja z Doliną Przeciągów). Realia mieszają się z bajką.
Jest zabawa i radość bez moralizowania, jest wielowątkowość, która nie pozwala na nudę. Są cudowne, oddające nastrój fabuły i osobowość poetki barwne, pełne wyobraźni i humoru ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej. Są miejsca bliskie i odległe (jeziora mazurskie, Puszcza Piska, Saska Kępa i Szwecja z Doliną Przeciągów). Realia mieszają się z bajką.
Osiem pysznych utworów, w jeszcze pyszniejszej fantazyjnej oprawie graficznej. Bawią, rozczulają. "Bogata wyobraźnia pozwala szybować po niebie, a przywiązanie do miejsca, pozwala stąpać po ziemi".
Agnieszka Osiecka dzieciom
Agnieszka Osiecka
ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 280
W książce pt. "Przeźroczysty chłopiec" spotykamy się z magicznym światem dziecka w wieku przedszkolnym. Wchodzimy w jego świat, sposób myślenia, codzienne przeżycia w zetknięciu ze światem dorosłych. Utwory napisane w delikatnej i lekko humorystycznej formie. Zilustrowane przez znaną, wrażliwą pieśniarkę Antoninę Krzysztoń.
Poznajemy Franka, jego grupę przedszkolną, wychowawców, koleżanki i kolegów, najbliższą rodzinę. Autorka poruszyła popularne tematy, z jakimi przychodzi spotykać się dziecku na co dzień: przyjaźń, zazdrość, przechwałki, obchodzenie uroczystości i świąt z roku kalendarzowego (początek roku przedszkolnego, mikołajki, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Dziecka, itd.). Sposób myślenia dziecka w wieku przedszkolnym, sposoby na radzenie sobie z kłopotami, próba zrozumienia tego, co trudne we współczesnym świecie. Lekkie pióro poetki opisuje zwykłe zmagania, podkreśla ważność dziecka i jego wzrastanie w rodzinie i społeczeństwie.
To dobra lektura do czytania dziecku, dzięki której dorosły być może stanie się bardziej wrażliwy i otwarty na świat dziecka.
Przeźroczysty chłopiec
Antonina Krzysztoń
wydawnictwo Prószyński i s-ka, Prószków 2017
liczba stron: 176
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz