26.07.2017

Tsatsiki i Per


"- Pachniesz jak tata. Jak Tata Poławiacz Ośmiornic - westchnął Tsatsiki zadowolony. 
- A ty pachniesz jak syn - powiedział Yanis, zanurzając nos we włosach Tsatsikiego."
Szósta część przygód Tsatsika - chłopca, który szybko zyskuje sympatię czytelnika. Beztroska, przygody, z dystansem i humorem potraktowany opis odczuć i myśli ucznia klasy piątej.

Czytając przygody Tsatsika, trzeba mieć świadomość tego, że to rzeczywistość szwedzka. Że pewne kwestie moralne, obyczajowe, wychowawcze różnią się zasadniczo od polskich. Nie dziwi, że rodzina jest patchworkowa, że w pewnym momencie w domu bohatera mieszka dwóch tatusiów. A jeśli relacje z dziewczynami będą się tak układać jak dotychczas, to "poławiacz ośmiornic" i najlepszy przyjaciel Per Hammar być może zostaną gejami. Nie dziwi też fakt, że nauczyciel próbuje uczyć dzieci sztuki nudzenia się, a "uprzejma" sąsiadka von Prukwa czy pasażerka autobusu wzywają policję, kiedy je coś niepokoi (policja przyjeżdża na każde wezwanie i próbuje pomagać). Że fakt wyrastających włosków świętuje się hucznie. A kiedy sytuacja w domu nie odpowiada, zbyt dużo jest kłótni i niezrozumienia, dziecko wyprowadza się z domu do babci i dziadka. Bo mama musi się nauczyć, że syn dorasta, że słyszy i rozumie problemy, które dzieją się w domu, "musi przestać myśleć, że jest na wszystko za mały i przestać wtrącać się w jego życie, i zawstydzać przed kolegami". Mamuśka musi być elastyczna, pochwala to, że Tsatsiki i Per przyprowadzili żebraków do domu, broni szalonego pomysłu użycia harpuna i pianek do nurkowania. Daje wolność, obdarza zaufaniem, potrafi wspierać i dystansować się do wybryków syna. A kiedy może sprostać marzeniom, spełnia je. Bez zakładania się, jak Per:) Trzeba chwytać czas i spełniać marzenia, bo "lata lecą, a włosy rosną":)

Z humorem, wdziękiem opisany kolejny rok życia Tsatsika, jego rodziny, najlepszego przyjaciela Pera Hammara i rówieśników z klasy. Seria książek o Tsatsikim została przetłumaczona na kilkanaście języków i była wielokrotnie nagradzana, m.in. przez szwedzkie Jury Dziecięce oraz polski Komitet Ochrony Praw Dziecka. Przygody Tsatsikiego stały się też kanwą trzech filmów.

Tsatsiki i Per
tytuł szwedzkiego oryginału: Tsatsiki och Hammarn
Moni Nilsson
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2017
liczba stron: 180

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...