27.07.2017

Dalton City i Ballada o Daltonach


Fenton Town to trudne miasteczko, nie ma tu prawych obywateli, nie ma spokoju ani uczciwości. Kto sprytniejszy ucieka stąd czym prędzej. Ale nie Lucky Luke. On tu zostaje i zmierzy się z wyzwaniem. A do wprowadzenia zasad i przestrzegania ich potrzebuje niewiele czasu. 

W więzieniu przebywa właściciel Fenton Town i Daltonowie. Jeden z braci zostaje bezwarunkowo zwolniony i pomaga w ucieczce pozostałym. A potem sprawy wymykają się niepostrzeżenie, bracia Daltonowie przejmują władzę nad miastem i dają mu nazwę Dalton City. Na słynnym kowboju testują atrakcje miasteczka, więc problemów jest co nie miara i zabawy kowboja w niewoli też. Do tego ściąga tu coraz więcej podobnych Daltonom. Absurd goni absurd, zabawa trwa w najlepsze, humor i nieudacznictwo Daltonów bawi.

"Ballada o Daltonach" to historia, w której bracia dowiadują się o śmierci stryja Henry'ego. Dostaną po nim obiecany spadek, jeśli pomszczą tych, którzy doprowadzili do jego śmierci. Zadanie to niełatwe, choć Daltonów czterech, bo winnych wielu. A po stronie winnych zawsze stoi stróż prawa i sprawiedliwości Lucky Luke. Towarzysząc Daltonom sprytnie realizuje swój plan. Daltonowie są zaskoczeni, kiedy wydaje im się, że z zadań się wywiązali. To główne opowiadanie tego tomu. Bo na kolejnych stronach poznajemy troski Jolly Jumpera i jego nienaturalny nastrój, trudno wytłumaczalny, nieznany dotąd jego właścicielowi ("Ukochana Jolly Jumpera"). Dalej wgłębimy się w typowo kowbojską strzelankę. Akcja prowadzi Lucky Luka do Pancacke Valley, gdzie przed rokiem został okradziony ze swojego ukochanego wiernego konia. Zagadka jest dość trudna do wyjaśnienia, nawet dla słynnego kowboja.

Tom 34 i 55 przygód Lucky Luka niezmiennie bawi. Klimat Dzikiego Zachodu, zatarć kowbojskich, rozrób, sprytu i niefartu cieszy i mimowolnie wciąga w akcję. Proste, klasyczne rysunki Morrisa uatrakcyjniają udaną fabułę i zachwycają.


Dalton City, t. 34
Rene Goscinny, Morris
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 48

 Ballada o Daltonach i inne opowieści, t. 55
Rene Goscinny, Morris
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 48


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...