17.03.2017

Mistrz Getriko Jana Amosa Jelinka


Oto gra logiczna na wiek 8+ dla 1-6 graczy. A polega na układaniu trójkątów we wzory - witraże proponowane na kartach.

Osoby biorące udział w zabawie dążą do ułożenia wzoru wylosowanego spośród 48 propozycji, poprzez przesunięcie trójkąta, tak żeby otrzymać wzór (witraż) zgodny z wylosowaną kartą, przy czym każdy z graczy ma inną kartę i zmierza do ułożenia innego wzoru. Gracze mają dwie możliwości ruchu: zmiana położenia jednego z trójkątów lub wymiana swojej karty z wzorem. Celem jest takie poprzekładanie trójkątów by powstał nasz wzór. Oczywiście nie jest to proste, ponieważ każdy z graczy stara się jak najszybciej uzyskać obraz własnego witraża, przeszkadzając innym.

Początkowo gra nie porywa, dopiero po kilku rundach wyczuwa się jej zamysł edukacyjny. Gra składa się z 48 wzorów (kombinacji z trójkątów równobocznych) umieszczonych na czarnych okrągłych planszach oraz 7 kolorowych trójkątów równobocznych z grubej tektury. W kolejno rozgrywanych rundach okazuje się, że jest to całkiem dobry sposób na ćwiczenie spostrzegania i kombinatoryki, orientacji przestrzennej, intuicji geometrycznej i wyobraźni. Ale też planowania swoich ruchów i przewidywania działań przeciwnika. Trzeba przyznać, że gra po kilku otrzymanych szansach, nie zachwyciła. Choć raz na jakiś czas można pobawić się układaniem trójkątów, poukładać je zamiast tangramów.

To propozycja dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Na rozbudowanie przez zabawę wiedzy nt. trójkątów, ich kombinacji, możliwości, układów.

Mistrz Getriko
Jan Amos Jelinek 
wydawca: Epideixis, Kraków 2014
zawartość pudełka: 48 wzorów, 7 kolorowych trójkątów równobocznych, instrukcja.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...