04.02.2017

Szalona historia komputerów


Gratka dla małych fanów świata komputerów, których już wessał komputer albo powoli wchodzą w tajniki tego świata, i tak jak autor- docent 5 procent chcą wiedzieć więcej. W pigułce i w sposób ciekawy zawarta podstawowa wiedza nt. historii komputerów.

Książka prowadzi czytelnika przez strony i rozdziały na podobnej zasadzie jak przed ekranem monitora. Zakodowane filmy i strony można odczytywać przy pomocy komputera czy telefonu. Przeskakiwać z tematu na temat i wracać do już przeczytanego. Prowadzić obliczenia, szyfrować, odgadywać. A wszystko  przedstawione rastrową grafiką, takie piksele uatrakcyjniają odbiór treści. Ciekawostki odkrywają świat bitów i bajtów, bugów, ROM-ów i RAM-ów, sposobów zapisywania wiadomościami (dziurkami, na kasetach, na dyskietkach, płytach, pendrivach), pierwszych i kolejnych maszyn liczących i komputerów, klawiatur (azertowych i qwertowych). Są też słynne osoby, które przyczyniły się do wynalezienia czy udoskonalenia maszyn, systemów i programów. Kim byli atarowcy i komodorowcy. 
Historia kończy się na najnowszych monitorach, dżojstikach, umieszczania danych w chmurze i projektowania komputera z wyobraźni, który jest przyszłością (za 5, 10 czy 15 lat). 

Wchodzicie w ten świat? Autor książki prezentuje się doskonale, w wieku 16 lat został stypendystą szkockiej uczelni Gordonstown (jako pierwszy Polak). A pierwszą książkę dla fanów mikrokomputerów wydał mając 15 lat:) Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Szalona historia komputerów
Marcin Kozioł
wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017
liczba stron: 160

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...