24.10.2016

Słoń w autobusie?


Grupa dzikich i całkiem niedostosowanych do warunków zwierząt szarżuje w pojazdach po mieście. Robią zamęt, bałagan, sieją strach. Próba zmierzenia się z ludzkimi czynnościami jest na granicy szaleństwa. Gdzie ich dzikość może być wyrażana, by nie szkodzić innym?

Zabawna forma wierszy i ilustracji pokazuje jak małpa zachowuje się w sklepie, tygrys spokojnie czyta gazetę w kolejce, foka śliskimi płetwami próbuje panować nad kierownica taksówki, żyrafa pilotuje samolot. Wszystkie czynności zwierząt wychodzą trochę nieporadnie, nieudolnie. Usiłowanie dostosowania się do sytuacji, w jakich zostały postawione dzikie zwierzęta jest zabawne. To, co dla człowieka naturalne, w nieprzystosowanych płetwach czy zbyt dużej ilości nóg staje się komiczne. Naśladowanie ludzkich czynności kończy się małymi lub większymi katastrofami. Lepiej jest, gdy każdy robi to, co potrafi najlepiej i znajduje się w miejscach do tego przeznaczonych. 

Absurd i komizm sytuacji odpowiada maluchom, rymowane krótkie wierszyki wpadają w ucho i cieszą. Ilustracje pobudzają wyobraźnię i zapraszają do wspólnej zabawy. Które dziecko nie lubi zwierząt, zwłaszcza kiedy poruszają się rozmaitymi pojazdami i wyglądają przy tym tak wdzięcznie?

Słoń w autobusie?
tytuł angielskiego oryginału: You can't take an elephant on the bus
Patricia Cleveland-Peck
ilustracje: David Tazzyman
wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2016
liczba stron: 28

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...