20.09.2016

Baśnie i legendy polskie


Historie, które przekazywano z ust do ust. Podania, które zastępowały wiedzę historyczną, mówiły część prawdy, dopowiadając resztę. Podtrzymywały na duchu, dodawały uroku, zaspokajały ciekawość. Tu dobro ściera się ze złem, diabły chodzą obok ludzi, magia miesza się z rzeczywistością. Zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, sprawiedliwość zostaje nagradzana, źli władcy sprawiedliwie ukarani. Stare legendy i baśnie na nowo wydane, przystosowane do teraźniejszości, ujęte w nowy język i szatę graficzną.

Nowe wydanie "Baśni i legend polskich" zawiera aż 51 mniej lub bardziej znanych historii, które warto poznać, lub wrócić do tych, które znało się w dzieciństwie. Przepięknie opowiedziane historie przez znanych z dzieciństwa autorów: Marię Kruger, Artura Oppmana czy Mariana Orłonia. Legendy związane z miastami, regionami, wioskami. Legenda o turuńskim pierniku, historia poznania Warsa i Sawy, ukaranie złego władcy Popiela i jego żony, poznańskie koziołki, głowy wawelskie, Waligóra i Wyrwidąb czy łomżyńskie wiedźmy. Legendy i baśnie poznawane w miejscach, których dotyczą, dodają niezwykłego uroku, stają się jeszcze ciekawsze, a miejsca zyskują na magii i niezwykłości, i pozostają w pamięci na długo. Podania z wątkiem górskim: Jak powstały Karpaty, O śpiących rycerzach w Tatrach, Grota króla Łokietka. Podstawowe legendy, z którymi prędzej czy później dziecko spotka się na lekcjach, wycieczkach lub w domowym zaciszu. I te mniej znane legendy i baśnie, wprowadzające w nieoczywisty i magiczny klimat. Pomijane, choć równie ciekawe: Ojcowska legenda, Diabelski most, Liczyrzepa, bogate wiano królowej Kingi.

Ilustracje jaskrawe, intensywne, kontrastowe, bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne. Wykonane przez Mirosława Tokarczyka, studenta w pracowni Jana Marcina Szancera. Taki zestaw baśni i legend to utrwalona skarbnica dawnych opowieści. Ważna i potrzebna. Przekonajcie się sami.

Baśnie i legendy polskie
wydanie zbiorowe
ilustracje: Mirosław Tokarczyk
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 288

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...