07.07.2016

Moda lepsza niż seks


"Moda to wolność, ekstaza dla duszy, ...trzeba sięgnąć jej głębi, poskładać w całość, na chwilę się zatrzymać" (Joanna Horodyńska). Moda to zabawa w dobieranie, zestawianie, budowanie wizerunku, kreowanie własnego stylu, to uaktywnianie zmysłów, przyciąganie wzroku otoczenia, wodzenie płcią przeciwną.

W 20 rozdziałach opowiada o ubraniach, butach, odpowiednim doborze dodatków. Wskazuje, jak dobrze się nosić i czuć w klasycznej białej koszuli czy dżinsach (głos ma tu Monika Jaruzelska). Jak ogromną moc ma mała czarna (i Dorota Wellman), czy żakiet i spódnica (Jolanta Kwaśniewska). Moda ma na nas ogromny wpływ, nowe trendy dodają świeżości, kształtują nasze gusty, a my dobieramy to, co dla nas istotne, co do nas pasuje, co dodaje odwagi, pozytywnie jest odbierane przez otoczenie. Modny wygląd bywa ważniejszy niż seks, czerwona szminka na ustach kobiety od lat uwodzi, dodaje blasku, podkreśla charakter i siłę, i przywołuje w pamięci Marlenę Dietrich, Madonnę czy Marylin Monroe. Perły i koronki dodają elegancji i "nieuchwytnego czaru" i są trendy prawie w każdym sezonie. 

To głos nie tylko autora, bo sporo tu tekstów ludzi kultury i sztuki, aktorów, piosenkarek, modelek, gwiazd show biznesu. Zwięźle i konkretnie. Autor współpracował z fotografami, projektantami, podpierał się fachową literaturą. Pokazał, co zrewolucjonizowało modę, które momenty były przełomowe, co inspiruje projektantów na przestrzeni lat. Wplótł ciekawostki, np. wraz z emancypacją kobiet pojawiła się potrzeba noszenia przez nie torebek, a biały T-shirt kobiety zapożyczyły od pierwszych pilotów i żołnierzy amerykańskiej armii z U.S. Navy.

To książka albo dla początkujących w zakresie dobrego stylu, dla tych, którzy chcą sobie przypomnieć podstawowe fakty, albo chcą mieć poradnik zawsze pod ręką, zamiast stosu gazet i poradników. Pokazuje, jak czytać projektantów, wybierać, to co właściwe dla siebie, krytycznie patrzeć na siebie, dostosowywać nowe i stare sprawdzone trendy do siebie, do własnej osobowości i sylwetki, wieku i sytuacji, by zawsze czuć się komfortowo. Zdjęcia, anegdoty, teksty ikon świata mody, utwierdzają, że bycie trendy jest ekstra, klasyka nie starzeje się, a ekstrawagancja przyciąga i kosztuje:)

Krzysztof Łoszewski- autor książki, kostiumograf, dziennikarz, specjalista w  zakresie dress-code'u. Dyrektor artystyczny marki Deni Cler. Patrzy męskim okiem na modę kobiecą, podpiera się ekspertami w dziedzinie dobrego stylu, sprawnie, bez zbędnego patosu edukuje, doradza, jak wyglądać lepiej, by dobrze się czuć i podobać sobie i innym.

Moda lepsza niż seks
Krzysztof Łoszewski
wydawnictwo Edipresse Książki, Warszawa 2016
liczba stron: 272

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...