20.07.2016

Bractwo-piractwo. Przygoda przyrodnicza


Absolutnie fantastyczny pomysł autorki Natalii Usenko na fabułę książki. Zwykła rodzina, wiadomo, czasem się nudzi. A wystarczy tak niewiele, by szarość dnia zamienić w aktywną, miłą przygodę. Przy okazji zmusić bohaterów do pisania i odkrywania świata, a odbiorców do zaktywizowania, wciągnięcia w świat przyrody, do zaangażowania w liczenie, szukanie, poznawanie.

Bardzo niepozornie wyglądająca książka szybko staje się superową przygodą. Pory roku i miejsca odwiedzane przez piratów zmieniają się, a każdy kolejny dzień przepełniony jest pasją odkrywania i poczucia, że jest się uczestnikiem tej wyprawy. Zgrabne, zabawne i ciekawe teksty z kartek pamiętnika, bogate słownictwo (bardzo podoba się i sprawdza przy głośnym czytaniu, wywołując sporo śmiechu), rymowane domalunki/porachunki/nakrapianki domagają się aktywności dziecka. Nie można skończyć na dwóch czy czterech kartkach, fabuła wciąga i inspiruje do kolejnych odkryć. Co więcej, sporo uczy i mobilizuje do zwrócenia uwagi na przyrodnicze aspekty po wyjściu z domu.

Bardzo nam się podobają: charakteryzacja członków rodziny, ich cechy szczególne i ogólne zwariowanie, interaktywność z czytelnikiem, bezpośrednie nieocenzurowane myśli w pamiętniku pisanym przez wszystkich członków załogi (dobry pomysł do naśladowania:), i przyroda oczywiście.

Bractwo-piractwo. Przygoda przyrodnicza
Natalia Usenko
ilustracje: Elżbieta Kidacka
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...