23.04.2016

Opowieści biblijne


Do znajomości Biblii nie trzeba nikogo przekonywać. To przecież najważniejsza księga świata, z której czerpie muzyka, sztuka, literatura, film. Bez jej znajomości nie jesteśmy w stanie odczytać pewnych zwrotów, związków frazeologicznych, zrozumieć kontekstu dzieła. Czytając Biblię, natrafiamy nieraz na zdania, które wydają się nam niezrozumiałe, obce. Warto więc bez względu na wyznawany światopogląd, poznawać Biblię i czytać ją swoim dzieciom.

Tym bardziej, że mamy przed sobą fantastyczne wydanie, napisane przez różnych autorów. Różnorodne stylistycznie, o mniej lub badziej plastycznym języku, sposobie narracji, umiejętności opisywania i przekładania znanych fragmentów biblijnych na własne rozumowanie, dopowiadanie literackie. Szczerze mówiąc jestem bardzo pozytywnie zaskoczona narracjami snutymi przez np. pana Grzegorza Gortata, Jarosława Mikołajewskiego czy Marcina Wrońskiego. Ich wyjaśnieniami tego, co niezrozumiałe w warstwie językowej, dopowiadanymi historiami, przekładaniem niejasnych słów na współczesny dziecku. W bazę na podstawie Pisma Świętego (fragmenty zaznaczone są właściwie na początku opowiadań, można porównywać) autorzy fantastycznie wbudowali swój świat, dopowiedzieli historie, język Biblii przełożyli na współczesny język, by dziecko lepiej zrozumiało sens opowiadań, łatwiej przyswoiło ich treść i umiało opowiedzieć je swoimi słowami. Wydaje mi się, że nie jest łatwo opowiadać fragmenty Biblii, tym większa zasługa autorów w to dzieło. Niektóre treści są jak dobra książka przygodowa (historia Samsona), fantastyczna (opis plag egipskich), miłosna (relacja Abrahama z Bogiem). Mnóstwo wątków, różnorodność gatunków, cały przekrój bohaterów (od pozytywnych po czarne okrutne charaktery), nieprawdopodobne historie. Wszystko z Bogiem w tle. Pochłaniamy łapczywie tak dobrze skomponowane historie.

Do świeżych i przystępnych tekstów piękne stylizowane na dziecięce kredkowe ilustracje wykonała pani Anna Gensler. Całość tworzy garść przyjemnej, obowiązkowej lektury na naszej półce z książkami.


Opowieści biblijne
G. Gortat, G. Kasdepke, M. E. Letki, J. Mikołajewski, 
J. Papuzińska, E. Piotrowska, W. Widłak, M. Wroński
ilustracje: Anna Gensler
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 248

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...