09.02.2016

Jak zdobyć Nagrodę Nobla?

A może by tak przygotować się do zdobycia Nobla? Największe szanse ma ten, kto pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (urodziło się tam 257 z 874 laureatów), urodził się w czerwcu (jak 84 noblistów) i w rodzinie Joliot-Curie (aż 4 osoby). Jeśli nie widzisz się wśród tych z największymi szansami, zaczerpnij inspiracji i poczytaj o tych, którym się udało. 

Książka pokazuje najpierw życie Alfreda Nobla, jego fascynacje eksperymentami chemicznymi, medycznymi, wynalazkami wojskowymi. Jego tatę, który projektuje miny i sprzęt dla wojska, znosi trudy pracy w Rosji. Stopniowe docenianie pracy utalentowanych naukowców w kraju i wzbogacanie się rodziny. A uwieńczeniem wysiłku jest opatentowanie oryginalnych wynalazków i doczekanie się sporego majątku. Alfred odda go na rzecz nagrody dla przyszłych pokoleń w wysokości 265 milionów dolarów (które są cały czas pieczołowicie inwestowane, a nagrody wypłacane z zysków).

Mamy tu sporo ciekawostek kim był Alfred Nobel i jego rodzina. Czym jest Nagroda Nobla, w jakich dziedzinach przyznawana, komu i za co. Jak wygląda nagroda, jak należy się ubrać na galę rozdawania, co można przekąsić na bankiecie. A potem poznajemy całą plejadę znakomitości z całego świata i przykłady osób nagrodzonych w różnych dziedzinach (Pokojowa Nagroda Nobla, literatura, medycyna lub fizjologia, fizyka, chemia, ekonomia). Wśród nagrodzonych są małżeństwa, rodzice z dziećmi, rodzeństwo, wielokrotni nobliści. Nie mogło zabraknąć Polaków (Lecha Wałęsa, Władysław S. Reymont, Wisława Szymborska). Nagrody odpowiadają czasom. Ciekawym osiągnięciem z ostatnich lat jest opisany Alvin E. Roth, z dziedziny ekonomii, który otrzymał tę prestiżową nagrodę za badania "w jaki sposób ułatwić ludziom znajdowanie dla siebie dobrego miejsca w życiu i jak skontaktować ze sobą osoby, które mają zrobić coś dobrego dla siebie nawzajem". Z kolei najmłodszą osobą, która otrzymała Nagrodę Nobla (w 2014 roku) w wieku 17 lat, jest Malala Yousafzai. Walczy o prawo do chodzenia do szkoły dla wszystkich dzieci na świecie (o 168 milionów dzieci, które pracują i nie mogą się uczyć!). Najstarszym noblistą jest Leonid Hurwicz, który otrzymał nagrodę w 90 roku życia. 

Pomysłowa tematyka książki może zainspirować dziecko do własnych działań, pobudzania i realizacji marzeń. Promuje kreatywność. Pokazuje, że warto dążyć do celu niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku, wyznania czy koloru skóry (bo kryteria nagradzania są wyśrubowane, ale uznają równe prawa wszystkich obywateli świata). Polecam.  
 
Jak zdobyć Nagrodę Nobla?
Katarzyna Radziwiłł
ilustracje: Daniel de Latour
wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2015
liczba stron: 112

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...