24.02.2016

Fantastyczne miasta/Fantastyczne konstrukcje

Paryż, Londyn, Kanada. Monumentalne budowle, wąskie uliczki, ozdobne okiennice. Wybieramy się w kolejną podróż. Tym razem na dużych arkuszach papieru, z architekturą w tle.  

Kolorowanki polecane są dla młodzieży od 13 roku życia i dla dorosłych. Nie miałam okazji sprawdzić, jak się podoba młodzieży. Wiem, że dorosły czerpie z niej dużo frajdy, zwłaszcza z kolorowania tych miejsc, które kiedyś odwiedził, albo te, o których marzy:) Nowe wzory zachwycają i porażają dokładnością, szczegółowością. Artysta wykonał kawał dobrej roboty. A prace znane są już w 15 krajach! Bo człowiek ma naturalną potrzebę obcowania z pięknem.

Autor jest zapalonym twórcą i uważnym obserwatorem miejsc, które odwiedza. Poznaje je dogłębnie, bada zwyczaje, kuchnię, architekturę. Uwielbia rysować linie, płaszczyzny. Nie potrafi usiedzieć długo w jednym mieście. Tę dynamikę i zapał widać w postawie, w rysunkach, w rozmachu, z jakim wykonuje prace. Zebrane przez artystę i z dużego zbioru wybrane ilustracje opublikowane w tych dwóch pozycjach są po to, by ludzie odnaleźli artystyczne ujście w codziennym zabieganym trybie życia. Steve McDonald lubi to poczucie, że ludzie na całym świecie są częścią zbiorowej kreatywności. (Zajrzyjcie na jego blog, klik niżej w nazwisko artysty. Cudowne prace!)

W "Fantastycznych miastach" mamy m.in. Paryż, charakterystyczne domki na wyspie Santorini, Singapur, Amsterdam, Nowy York, Kanadę, Tokio, Rio de Janeiro czy Stambuł. W "Fantastycznych konstrukcjach" znajdziemy romantyczne mosty, monumentalne katedry, potężne drapacze chmur. Szkockie Stare Miasto, rzymskie koloseum z otaczającym ruchem ulicznym, kopalnie na Alasce. Jest i Polska do kolorowania, zamek Książ w Wałbrzychu, Krzywy dom w Sopocie.

Kolorowanki mają cudownie duży format. Niektóre układają się w piękne mandale. Nie są to proste propozycje do gryzmołów. Służą do dokładnej uważnej pracy nad równiutką linią, prawie jak u architekta. A nawet do terapii sztuką (walka z bezsennością, relaks, odprężenie, uwolnienie myśli od natłoku). Efekty mogą być piorunujące. Jest tyle fantastycznych miejsc na świecie!!!

Fantastyczne miasta 
Steve McDonald
wydawnictwo Art Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 60
seria wydawnicza: Sztukoterapia

Fantastyczne konstrukcje
Steve McDonald
wydawnictwo Art Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 60
seria wydawnicza: Sztukoterapia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...