09.09.2015

Wróg


Mechanizm wojny, układów, nie zawsze słusznych rozkazów, niszczenie bezbronnych, strach, trwoga. Prostota i genialność przekazu ilustracji. Dwa dołki, dwóch żołnierzy z napełnionymi głowami dyrektyw przełożonych.

Jest wojna. Czytelnik jest wrzucony w akcję bez wprowadzenia, nie potrzebuje oglądać całych batalionów, scen walecznych, wystarczą dwa okopy, dwóch żołnierzy i ich naprzemienne myśli o sobie. Jak wyjść z okopów, kiedy strach i przerażenie paraliżuje, jak zaradzić sytuacji, co jeść, jak walczyć, jak przezwyciężyć samotność. Żołnierz wykonuje odgórne rozkazy, cyklicznie strzela, zajada resztki jedzenia, wypija wodę. Napełniona teoriami głowa, przejście od myśli do czynów: albo krwawo załatwić wroga, albo rozejść się z nim polubownie. Bo dlaczego ma zabijać wroga, skoro on ma rodzinę? Taka jest wojna, życie, które w najmniej odpowiednim momencie każe iść i walczyć, zabijać. Z okopów może wyjść cało tylko jeden, ten sprytniejszy. Ale los nawet wojenny, bywa przewrotny, o czym przekona się czytelnik. Treść książki jest apelem o pokój na świecie, pokazuje, że wróg to mimo wszystko też człowiek.

"W tej instrukcji jest wróg, którego należy pokonać, ma moją twarz!
Ale przecież ja taki nie jestem, nie jestem bestią. Nie zabijam kobiet ani dzieci.
Jestem przecież człowiekiem! Ta instrukcja to stek kłamstw.
To nie ja rozpętałem tę wojnę!..
Gdyby ta wojna się skończyła, każdy z nas mógłby wrócić do domu.
Gdyby skończyła się ta wojna.
Myślę, że niewiele trzeba, by tak się stało".

Kolory dominujące ilustracji to: brąz, czerń i krwista czerwień, które idealnie komponują się z tematyką. Prosta, komunikatywna kreska budzi jednoznaczne skojarzenia, a połączenie z treścią doskonale tłumaczy głupotę wojny i bezmyślne nieraz posługiwanie się bronią. Elementy moralne, filozoficzne i gorzka satyra wyszły tu znakomicie. To album potrzebny na polskim rynku książki, surowo krytykujący postępowania wojenne, wstrząsający, mocny, przyprawiający o gęsią skórkę. "Humanitarna bajka o ponadczasowym wymiarze". Minimalizm treści i grafiki, bez okrucieństwa, z dobrym przekazem. Książka nominowana do konkursu "Przecinek i kropka" najlepsza książka dziecięca 2013 roku.


Wróg
tytuł francuskiego oryginału: L'ennemi
Davide Cali
ilustracje: Serge Bloch
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2014
liczba stron: 60

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...