01.10.2015

Matematyczne potyczki ze Szczurkami

Poziom trzeci serii "Liczę sobie" to zadania matematyczne dla pasjonatów, którzy nie boją się szukać śmiałych rozwiązań i ciekawych wniosków. Razem z inteligentnymi sześcioma Szczurkami, jedną myszą i innymi napotykanymi zwierzętami motywują do podejmowania kolejnych obliczeń w książce lub w najbliższym otoczeniu. Załoga sprytnych Szczurków stwarza wiele okazji do ćwiczeń matematycznych, szukania nowych dróg, wyciągania wniosków, ćwiczenia poznanych reguł, korzystania z nich w codziennym życiu.
Pierwsza pozycja poziomu trzeciego "Liczę sobie" to: "Szczurki chwytają życie za ogon". Szczury mieszkają w kanałach, ale mają swoją godność i marzenia. Obliczają koszty biletów i wyprawy (dla jednego szczura  i dla wszystkich razem) i decydują się na wyprawę do Sardynii. W samolocie panuje spory bałagan, dzięki temu mija szybko i daje dużo okazji do obliczeń (gastronomiczne zapędy kota, ukryte jedzenie w policzkach chomików, długość ogonów, dzielenie na sześć, itd.). Potem jazda do luksusowego hotelu, rozkoszowanie się drobnymi przyhjemnościami (jak pasta do nabłyszcznia ogonów, suszraka do wąsów), i tort za odwagę na wyprawę (kawałki tortu oczywiście do policzenia).   

Druga pozycja to "Szczurki nie dają się wygryźć". Załoga sprytnych Szczurków wraca z wakacji z Sardynii, ale ich miejsce zamieszkania jest zajęte przez kota Kaprawe Oczko. (W fabułę opowiadania wplecione są zadania, np. oblicz czas lotu, odległość między podanymi miastami; zmierz wymiary walizki i oszacuj czy zmieści się do bagażu podręcznego; zmierz linijką wejscie do kanałów i które walizki gdzie się pasują). Sprawę chcą skierować do sądu, ale kot kategorycznie się nie zgadza, a i słowa "negocjacje" nie zna. Dlatego zwołują naradę z kotami jeszcze bardziej inteligentnymi szczurami bibliotecznymi i podejmują kolejne kroki usunięcia niechcianych lokatorów. Teraz dziecko musi wyliczyć ile kiełbas zużyją sprytne szczury, podzielić je na 6 równych części, obliczyć jaka jest powierzchnia szczurzego domku, pokolorować połówki i ćwiartki żółtego sera, przeliczyć tabuny potrzebnych pcheł... Nawet teoria względności A. Einsteina jest przyjemnie przedstawiona w formie oczekiwania na prezent urodzinowy.
Za rozwiązanie zadań i pozytywne zmagania matematyczne dziecko może otrzymać dyplom sukcesu - mierzę wyżej.  Szczurki chwytają życie za ogon
Rafał Witek
ilustracje: Daniel de Latour
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015
liczba stron: 64
seria: Liczę sobie, poziom 3 
Szczurki nie dają się wygryźć
Rafał Witek
ilustracje: Daniel de Latour
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015 
liczba stron: 64
seria: Liczę sobie, poziom 3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...