10.08.2015

Wielkie pytanie


Po co jesteś na świecie? Dlaczego?
W jaki sposób się spełniasz?
Czym zajmujesz swoje dni?

Kto zadaje tak ważne pytanie? Małe dziecko, które próbuje odgadnąć i zrozumieć świat, a z roku na rok znajduje na swoje pytania nowe odpowiedzi. I nie ma tu odpowiedzi złych czy nietrafionych, bo są tak różne, jak różni są ludzie i czas.

Dziecko pojawia się na świecie, "ponieważ mama i tata bardzo się kochają", a kiedy ma niewiele lat "jest po to, aby świętować swoje urodziny", bo tort i świeczki sprawiają mu tyle frajdy. Babcia jest naturalnie od rozpieszczania. Słowik śpiewa swoje melodie, grubas marzy o tym, by dobrze i dużo zjeść. Pilot "przytula się do chmur", a piekarz wcześnie wstaje, by zdążyć przed tymi, którzy za chwilę się obudzą. Kot mruczy, pies szczeka, królik czeka na przyjemność głaskania. Kamień jest bo jest... a śmierć "jest po to, by kochać życie".
Te na pozór proste, krótkie i jednocześnie sensowne odpowiedzi, ułożone w przemyślany ciąg, w połączeniu z wyrazistymi ilustracjami stają się małym dziełem sztuki. To książka na każdy etap życia dziecka. Na końcu
po serii odpowiedzi jest miejsce na to, by dorastające dziecko samo mogło wpisywać swoje odpowiedzi na dręczące je pytania.

Wolf Elbruch, niemiecki pisarz i ilustrator, w 2006 roku zdobył Nagrodę im. H. Ch. Andersena, zwaną "Małym Noblem" dla najlepszego ilustratora, przyznawaną co dwa lata przez IBBY wybitnym twórcom książek dla dzieci i młodzieży. W swoich książkach pozwala czytelnikom spojrzeć na świat z odmiennej perspektywy. Duże zabawne, trochę koślawe postaci, zwierzęta, przemawiają do dzieci (mama z Poza rozkładem obdarowała swoje dzieci takim małym posagiem ) i dorosłych (Przestrzenie tekstu wydała ostatnie pieniądze na książkę tego autora:). Dookoła ilustrator zostawia dużo wolnego miejsca na wyobraźnię czytelnika. Styl jest powszechnie rozpoznawalny. Książka otrzymała nagrodę główną na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2004 roku.
 Wielkie pytanie
tytuł francuskiego oryginału: La grande question
Wolf Erlbruch
wydawnictwo Hokus-Pokus, Warszawa 2006
liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...