03.08.2015

Tuwim cafe na każdą okazję


Najlepsze z najlepszych wybrane fragmenty poezji Juliana Tuwima dla dorosłych wydane w taki sposób, by móc na chwilę zawiesić swój codzienny rytm dnia i pobyć ze słowem albo podzielić się nim z innymi. Wybraną kartkę/pocztówkę ze stosownym do chwili fragmentem wydzieramy, wpisujemy imię osoby, której chcemy podarować ten wiersz i zostawiamy w zaskakującym miejscu albo wysyłamy pod konkretny adres:) Sympatyczna zabawa, prawda?

"Nie ma kraju, skąd nie będę tęsknił
Do dawnych, szarych ulic.
Złamie się w żałości każdy krzyk zwycięski,
We wszystkim dawność się rozczuli."
To idealna pozycja na prezent, miła książeczka-niespodzianka, spotkanie z poezją (miejmy nadzieję, że pojawią się też inni poeci), piękne nowe wydanie trafnych myśli autora. Zresztą które jego wiersze nie są trafne, przecież od wielu lat te różnorakie wersy są w użyciu, czytane, śpiewane, zgłębiane, powtarzane, lubiane. Poezję Tuwima śpiewali Mieczysław Fogg, Hanka Ordonówna, Marek Grechuta, Ewa Demarczyk, Czesław Niemen, a teraz możemy ją usłyszeć z ust Buldoga, L.U.C.a, G. Turnaua, czy Strachów na Lachy:) Teksty niełatwe, czasem dowcipne, czasem dosadne, nastrojowe, porywające, realistyczne, napawające strachem. Tuwim dla dzieci jest zabawny, znany i lubiany, ten dla dorosłych też może być nieświadomie przez nie śpiewany:) Tuwim dla dorosłych nie zawsze ułożony, nie zawsze przez nas rozpoznawany (kiedy słuchamy go w interpretacji muzyka), zwykle pokrętny, nieodgadniony, z kontekstem w tle. 
W tym zbiorze poezji znajdziemy fragmenty o tęsknocie, miłości, "posyłaniu bezdomnego serca", oddaniu, sławie, słowa poety opętanego, który "uprzedza na wszelki wypadek, Bogu ducha winną żonę". Są to fragmenty wierszy z tomików: Sokrates tańczący, Słowa we krwi, Ilustrowana republika, Rzecz czarnoleska, Treść gorejąca, i innych z lat 20. i 30. XX wieku.
Każda pocztówka jest utrzymana w tonacji biało-czarno-różowej, z tekstem zaprojektowanym przez Marcina Wichę (delikatnie, zagadkowo, wystrzałowo, między trawę, z przyciętym słowem w rogu, itd.). Polecam wszystkim miłośnikom domowego zacisza połączonego z ciekawym słowem, tym, którzy szukają ciekawej i niebanalnej pozycji na prezent dla bliskich.


Tuwim cafe na każdą okazję
ilustracje: Marcin Wicha
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015
liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...