20.07.2015

Zapiski luzaka. Trefna strefa

Buntownik z szóstej klasy o imieniu Natan i jego paczka kolegów. Ciąg niesłychanie trefnych przygód opisanych w sposób przystępny, dodatkowo dowcipnie zilustrowanych w formie krótkich komiksów. W sam raz dla uczniów szkoły podstawowej, którzy nie będą się musieli nadto wysilać, by poznać fascynujące przygody z życia szkolnego swoich rówieśników. 

W historie szkolne Natana wplecione są oczywiście nauczyciele, którzy na ilustracjach Natana przybierają monstrualny wygląd i cechy. Często niepotrzebne są tu słowa, wygląd mówi sam za siebie:)

Wszystko zaczyna się od trefnie kopniętej butelki, która leci nie tam, gdzie trzeba, potem jest BSSB (Bardzo Straszne Spojrzenie spod Brwi) nauczyciela. I właściwie wiele historii w rozumieniu Natana i jego kolegów jest pechowych, i często kończy się spotkaniem z nauczycielem, i karą, mniej lub bardziej wyśrubowaną. Każdy uczeń pewnie znajdzie tu cząstkę siebie i podzieli poczucie niesprawiedliwego traktowania przez dorosłych.

Dobrze, że Natan gra w zespole "Ujarzmij małża", dzięki któremu zyskuje rozgłos (początkowo za sprawą kompletnej klapy). Pomysł dyrektora szkoły na zdrowe żywienie uczniów i promocja strefy zdrowia nie wyszła tak, jak sobie wymarzył. Ale już wkrótce los Natana się odwróci, niezwykły strzał piłki do kosza, ujawniony talent świetnego zapełniania trampków rysunkami, mania znataniania, bo Natan jest "bardziej spoko niż Marcus", ostatecznie udana "Pleneriada", doprowadzą do sukcesu szóstoklasistów nad siódmoklasistami, a ponowny występ zespołu podkreśli ich ważność.

Autor książki Lincoln Peirce zainspirował się własnymi przeżyciami szkolnymi, stąd niezwykłe wyczucie humoru i doświadczeń uczniowskich, świetne prowadzenie akcji i udana fabuła. O popularności i trafności przygód świadczy choćby to, że od 1991 roku (kiedy pojawił się pierwszy komiks o Natanie), kolejne odcinki pojawiały się w 250 amerykańskich czasopismach, a www.gocomics.com codziennie prezentuje na swojej stronie kawałek dowcipnej historii. 

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, przygody (kłopoty i sukcesy) wciągają, humor ilustracyjny bawi. Szkolne lata mogą być naprawdę pasjonujące, amulet przynosi szczęście, kiedy dookoła tacy koledzy i koleżanki, a każdy nauczyciel to chodzący oryginał.


Zapiski luzaka. Trefna strefa

Zapiski luzaka. Trefna strefa
ilustracje: Lincoln Peirce
tłumacz: Magdalena Koziej
Nasza Księgarnia, Warszawa 2015
liczba stron: 232

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...