14.06.2015

Matematyczne zadania dla najmłodszych (cz. 2) - guziki

Do zabawy potrzebny jest zestaw 16 guzików w 4 kolorach: np. 4 guziki czerwone, 4 guziki zielone, 4 guziki niebieskie, 4 guziki żółte (z różną ilością oczek: 2, 4, i 1, czyli tzw. pętelkowym). Potrzebny jest też prostokąt- kartka albo podkładka (w stylu podkładki do jedzenia).
Dziecko ma rozłożony zestaw guzików (w puszce! to bardzo ważne dla przedszkolaka:), rodzic mówi/pokazuje kolejne czynności/zadania do wykonania:
- w prawym górnym rogu połóż guziki czerwone, w lewym zielone, w dolnym prawym niebieskie, w dolnym lewym żółte;
- w prawym górnym rogu połóż guziki duże, w prawym małe, pośrodku średnie;
- wybierz guziki, które mają 2 dziurki i połóż po środku;
- z zestawu wybierz takie guziki, które są: duże, zielone, z dwiema dziurkami;
- policz, ile masz guzików zielonych, ile żółtych, itd. ile masz wszystkich razem guzików;
- ułóż z guzików koło, trójkąt, kwadrat;
- na gotowej kartce papieru narysowane są ślimaki z różną ilością oczek (1,2,3). Przyporządkuj odpowiednie guziki do ślimaków (można przykleić gumą plastyczną tworząc na koniec ciekawą i satysfakcjonującą pracę).
Tych schematów jest o wiele więcej. Jest to zabawa na podstawie metody pani Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej. W edukacji dziecka ważne są osobiste doświadczenia, które stanowią budulec do tworzenia umiejętności matematycznych, myślenia. Ta seria zadań ćwiczy orientację przestrzenną, klasyfikowanie, definiowanie, liczenie, intuicję geometryczną, konstruowanie figur. Zapewniam, że zabawa jest znakomita dla 4-5 latka. A wiecie, że co piąty pięciolatek manifestuje wybitne uzdolnienia matematyczne? 6 rok życia to optymalny czas ujawniania się uzdolnień matematycznych, płeć nie odgrywa większej roli, szkoła tak, bo już po kilku miesiącach nauki tylko co ósme dziecko wykazuje wybitne uzdolnienia, a przed rozpoczęciem nauki wykazywało je co czwarte dziecko!!! (wg E. G.-Kolczyńskiej, O dzieciach matematycznie uzdolnionych, s. 51-53.)

Więcej o metodzie np. tutaj. Ale książki E. Gruszczyk-Kolczyńskiej polecam przede wszystkim, to bardzo dobra lektura dla zainteresowanych dziecięcą matematyką rodziców: 
- Dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, WSiP 2013, 
- O dzieciach matematycznie uzdolnionych. Książka dla rodziców i nauczycieli, Nowa Era 2012; 
- Wspomaganie rozwoju umysłowego oraz edukacja matematyczna dzieci w ostatnim roku wychowania przedszkolnego i w pierwszym roku szkolnej edukacji, Edukacja Polska 2009;
- i najlepsza do praktycznego wykorzystania: Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla dzieci, które rozpoczną naukę w szkole. Podstawy psychologiczne i pedagogiczne oraz zabawy sprzyjające intensywnemu wspomaganiu rozwoju umysłowego i kształtowaniu ważnych umiejętności, Edukacja Polska 2009.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...