29.05.2015

Mats i Roj12 opowiadań o dwóch chłopcach ciekawych świata i nieograniczonych wyobraźnią. Moc przygód,  wspólne doświadczanie świata. Mats i Roj zamieszkują blisko siebie, stopniowo oswajają się ze sobą, z poczuciem humoru, pomysłowością. Przyciąga ich wyobraźnia i dobre pomysły na zabawę.

Mats i Roj wspólnie odkrywają zasady działania świata i jego praw: sprawdzają, jak wózek sklepowy pływa po jeziorze, jak magiczny kamień unosi się w kosmos (i nie upada jak kapsel czy cukierek, "bo jeśli coś nabierze na Ziemi wystarczającej prędkości, to może lecieć w nieskończoność. A to trudno sobie wyobrazić, bo nieskończoność nie ma końca!"). Obserwują mało ruchliwą jaszczurkę u kolegi, sprzedają puszki, leniuchują, piknikują, zamieniają się ubraniami.


Czasem muszą się do siebie przekonać, np. gdy Roj buduje szałas z patyków, czyli "tajemniczą leśną kryjówkę". A potem wspólnie obserwują życie mrówek i chrząszczy. Chłopcy muszą pokonywać swoje strachy, przyzwyczać się do nowych sytuacji.
Eksperymentują, poznają świat, organizują swój czas. Nic nie jest dla nich oczywiste, wszystkiego muszą nauczyć się sami. Dobrze się dogadują, czasem gniewają, czasem głośno śmieją. Mają podobne poczucie humoru i pomysły. Nie zajmują ich uprzedzenia, nawyki, dobrze im razem odkrywać otoczenie. Przygody bohaterów powinny spodobać się dzieciom w wieku szkolnym, powinny rozbudzić chęć odkrywania świata, otwartości bez uprzedzeń, dziecięcego spędzania czasu na łonie natury.

Eva Lindström, tworzy od ponad 20 lat, jest autorką i ilustratorką tej książki. Nominowana do Nagrody im. H.Ch. Andersena. Pierwszy zbiór opowiadań ukazał się w wydawnictwie Zakamarki, które planuje wydać także inne jej książki.

Dziękuję wydawnictwu Zakamarki za egzemplarz recenzencki.
Mats i Roj. Ktoś się wprowadza 
Mats i Roj. Ktoś się wprowadza
tytuł szwedzkiego oryginału: Någon flyttar in. 
Berättelser om Mats och Roj
Eva Lindström
Zakamarki, Poznań 2015
liczba stron: 124

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...