16.04.2015

O tych, którzy się rozwijali

Iwona Chmielewska tworzy książki obrazkowe dla ludzi z różnych krajów (Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Meksyk, Izrael, Niemcy, Francja, Hiszpania) i w każdym wieku. Mam do czynienia z kolejnym jej tytułem, i nie dziwi mnie fakt, że jej książki zdobywają kolejne nagrody (Złote Jabłko w Bratysławie, Bologna Ragazzi Award, Dobre Strony, itd.), nominacje i wyróżnienia, a czytelnicy wracają do nich z utęsknieniem. Jak dobrze, że coraz częściej są w Polsce:)

"O tych, którzy się rozwijali" to książka-zagadka. Kim oni są? Kim są przedstawione osoby? Odpowiedzi w tekście nie znajdzie tu nikt, resztę musi sobie dopowiedzieć sam. Każdy w innym czasie i sytuacji poczuł niewidzialną nić, inne słowa bardzo mu pomogły, w innym momencie poczuł niewidzialną siłę i udało mu się coś osiągnąć. Ktoś pojawiał się we właściej chwili, tam, gdzie trzeba. Niby nic wielkiego, ale na ten konkretny czas, by idealny, na właściwym miejscu, nieodzowny. Dał siłę do działania, rozwoju, ratował w nagłych sytuacjach. 
Szkoda czasu, by opowiadać o nich, skąd się wzięli. Ważne, że zawsze byli tam, gdzie i kiedy trzeba, ważne, że wspierali, ochraniali na co dzień i od święta, w pracach zwykłych i  niesamowitych,  między swoimi ważnymi obowiązkami. To ci, którzy upiększają, uszczęśliwiają i nie potrzebują nic w zamian, bo pomagać w ich rozumieniu równa się rozwijać. Im należy się wielki ukłon i szacunek. Lubię bardzo językowe wysmakowane zminimalizowane i wieloznaczne sformułowania autorki.

Szata graficzna jest oczywiście bardzo pomysłowa, dopracowana choć minimalna. Osnuta starymi znalezionymi w sklepie nićmi, które rozwijają się w zależności od sytuacji: ratują, wyciągają, rozwijają, służą za skakankę, wędkę, gałązkę, ogrodzenie... 


Okładka książki O tych, którzy się rozwijaliO tych, którzy się rozwijali
Media Rodzina Sp. z o.o., Poznań 2013
liczba stron: 40

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...