12.04.2015

Mądra mysz
"Mądra mysz" to cykl opowiadań wydawnictwa Media Rodzina, który wprowadza dziecko w świat zawodów, technicznych szczegółów, odpowiedzi na najczęstsze pytania dzieci. Można pomyśleć, że to nic takiego. Jednak, kiedy dziecko pozna zawód budowniczego, strażaka, kierowcy rajdowego, chce być każdym z nich!!


Każda z książeczek dogłębnie pokazuje zawód, ze szczegółami tak ciekawymi, że ja jako dorosła wielu spraw nie byłam świadoma, wielu pojazdów, sprzętu nie umiałam nazwać, więc z przyjemnością zagłębiam się w kolejne tytuły. Dziecko z zapartym tchem śledzi każdą kolejną stronę, wypatruje swojego ulubionego bohatera, a potem go naśladuje, pracuje jak on, marzy, by wykonywać konkretny zawód. Bogactwo ilustracji, ukryte zwierzątka (w niektórych tytułach, np. kret z łopatą, myszki, pies), dialogi małego chłopca/dziewczynki z przedstawicielem zawodu, który opowiada o sobie i swoim zawodzie, o pracy wykonywanej krok po kroku, wchodzenie do pomieszczeń, do miejsc, do których rzeczywiście nigdy pewnie nie będzie nam dane zajrzeć.

Naszymi ulubionymi tytułami są: budowniczy, kierowca rajdowy, ratownik medyczny, rolnicy, pszczelarz, strażak, kierowca autobusu i lekarz weterynarii...


A innych jest jeszcze mnóstwo: ogrodnik, księgarka, policjant, piekarz, kucharz, pielęgniarka, kosmonauta, kierowca ciężarówki, piłkarz, dentystka, marynarz, kolejarz, śmieciarz. Każdy z nich ma swoje imię i z pasją opowiada dziecku o rodzaju wykonywanej pracy, oprowadza po nieznanych zakątkach, opowiada o różnorodnych sytuacjach, pozwala testować pojazdy, korzystać z narzędzi, robić coś wspólnie. A na koniec prezentuje dziecku coś mini związanego ze swoim zawodem. Wszystko to z wielką pasją, lekkim dowcipem, rzetelnością.

Po zapoznaniu się z nowym zawodem na końcu każdej książki są podstawowe przedmioty związane z zawodem, których nazwy utrwalają się w pamięci, i które należy odszukać w książce na nowo. Książki przeznaczone są dla dzieci od lat 3, ale niektóre tytuły są napisane łatwiej, inne trudniej, tak że jedne można czytać już 2-latkowi, inne 5-latkowi. Polecam serdecznie:)

 

Mam przyjaciela budowniczego (z tej książki dwa powyższe zdjęcia)
tytuł niemieckiego oryginału: Ich habe einen Freund, der ist Bauarbeiter 
Ralf Butschkow
ilustracje: Susanne Schurmann
wydawnictwo: Media Rodzina, Poznań 2010
liczba stron: 24 
     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...