13.04.2015

Biblia dla dzieci w obrazkach

Trudno o dobre wydanie Biblii dla dzieci. Jedne są zilustrowane przesadnie słodko, inne mają tak ułożony tekst, że dziecku trudno zrozumieć sens danej historii.

 "Biblia dla dzieci w obrazkach" pozytywnie spełnia oba kryteria: ilustracje są normalne, jak ilustracje książkowe, przecież zwierzęta ani ludzie nie muszą się różnić dlatego, że są to historie biblijne. A teksty są bardzo krótko opowiedziane, językiem literackim, oparte na Piśmie Świętym, z podaną księgą i wersetami, co jest bardzo ok. Do tego pod każdym tekstem jedno zadanie, pomysł, by dziecko po wysłuchaniu treści powędrowało z bohaterami w ich świat, pobyło trochę dłużej, wgłębiło się w szczegóły, policzyło, odnalazło zagadki, myślami pobyło w tym klimacie.

Przykładowa historia stworzenia świata to bogactwo i różnorodność pięknej fauny i flory, jest delikatnie wkomponowany kosmos, sklepienie nieba, są wody, ziemia, jest niedźwiedź polarny, małpa z bananem w ręku, i krab i żaba w stawie, pszczoły, grzyby. Adam i Ewa są ukryci w cieniu rozłożystego zielonego drzewa.  

Nieczęsto przytaczanym dla dzieci fragmentem jest Mądry król Salomon, który w mig odkrył, kto jest prawdziwą mamą przyniesionego dziecka. Tekst, który wprowadza w zagadnienie mądrego panowania, sprawiedliwego podejmowania decyzji. Pokazuje piękno mądrego człowieka, wnętrza pałacu, poddanych króla, ludu, symboli żydowskich.

Książka idealna dla dzieci w wieku 2-6 lat, jako wstęp do innych opowiadań biblijnych, bardziej skomplikowanych. Przytoczonych fragmentów bibijnych jest osiem, czekamy na więcej:) i optujemy za tymi mniej znanymi i oklepanymi (bo oczywiście bardzo istotnymi).

Za Biblię w obrazkach dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia.

teksty Anna Garbal
ilustracje: Elżbieta Kidacka
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2015
liczba stron: 16

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...