20.02.2015

Zebra Ifi UdeSeria ½+½=∞ wydawnictwa Poławiacze Pereł jest otwartą serią dla dzieci i młodzieży, traktującą o wielokulturowości, niestandardowym do niej podejściu, bez stereotypów, uprzedzeń, z podkreśleniem ważności i równości, jaka kryje się w inności.W kontekście globalizacji to ważny aspekt, który pomaga dzieciom w zrozumieniu pojęcia innej kultury, tego, że odmienne nie oznacza gorsze, itd. Autorka "Zebry" Ifi Ude jest w połowie Polką i przybliża w fabule, w polskich realiach, pośród mazurskich lasów i łąk historię odmiennej od stada koni zebry. Biało-czarna zebra przeżywa różnego rodzaju rozterki, widzi, że ma inne cechy wyglądu niż koniki w przedszkolu, że nie pasuje do stada, bo ma paski. Mądrość i pewność siebie rodziców pomaga jej w przezwyciężeniu łez, smutku. Dzięki ich mocnym słowom zdobywa się na odwagę, ratuje inne konie przed wypadkiem. A jej paski i mądrość stają sie przywilejem i pomagają skutecznie odzyskać pewność bycia w stadzie.

To krótkie mądre opowiadanie pokazuje, że świat jest barwny, różnorodość może być ciekawa, inność fascynująca, że zabawa/przebywanie z tymi, którzy są od nas inni wnosi radość, świeże spojrzenie, niestandardowe podejście do tego, co utarte. Z szacunkiem karze odnosić się do tego, co w nas odmienne. "Świat jest zbyt różnorodny, aby dzielić go na czarny i biały".Ilustracje Nežki Šatkov są w tej książce bajkowe, bardzo wyraziste. Jedne stylowo w mazurski klimat wpisane, z bocianem, kwiatami, zagrodą. Inne w stepowych pomarańczowych barwach odpowiadają pochodzeniu zebry.

Dla pięknej Ifi Ude pochodzenia polsko-nigeryjskiego to debiut literacki. Ale niedawno urodziło jej się Maleństwo, więc pewnie opowiadań i twórczego zapału będzie jeszcze więcej:) 


Ifi Ude
Zebra
ilustracje: Nežka Šatkov
Wydawnictwo Poławiacze Pereł
Warszawa 2013
liczba stron: 24
wiek 4+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...