09.01.2015

Kochaj i nie dyskwali-fik(u-a)j:)"Wszystkich was kocham najbardziej" to książka dla dzieci 3-6/7 lat. Lubię ją baaardzo, ponieważ w niewielu prostych zdaniach przekazuje sporo istotnych kwestii. Najważniejsza z nich, to pokazanie, jak ważne jest kochać wszystkie swoje dzieci jednakowo, mało tego umieć im to wytłumaczyć, utwierdzić je w takim przekonaniu.

Rodzina niedźwiadków składa się z trzech misiaków: Misiaka Pierwszego, Misiaka Drugiego i Misiaka Trzeciego. Niezwykle ciepło rodzice każdego wieczoru układają swoje Misiaki do snu, zapewniając je, że są najwspanialszymi na świecie. 
Gdy wkradają się wątpliwości, bo i skąd rodzice mogą wiedzieć, że one są najwspanialsze na świecie, skoro jest tyle innych niedźwiedzi? Mama mądrze odpowiada "Ooo, wiem to na pewno! Pamiętam dokładnie, kiedy się urodziłyście, wasz tatuś spojrzał na was i powiedział: Nigdy w życiu nie widziałem takich ślicznych miśków. Nikt na świecie nie widział ładniejszych niedźwiadków!".

Szczęśliwe, zwinięte w kłębuszek Misiaki mogły spać spokojnie do czasu, gdy zaczęła nimi targać inna wątpliwość: może rodzeństwo jest kochane bardziej niż ja/lepsze/ważniejsze? Tatuś z ogromnym wdziękiem i czułością odpowiedział: Wasza mamusia mi powiedziała, że wszyscy możecie być najukochańsi i najważniejsi, bo kiedy się rodziliście mama wzdychała: "To najwspanialszy Misiak Pierwszy, jakiego widziałam... To najwspanialszy Misiak Drugi na całym świecie... To najwspanialszy Misiak Trzeci, właśnie o takim marzyłam... Wszyscy jesteście najukochańsi. Wszyscy troje!". 
Stuprocentowo, bezwarunkowo. To dlatego tak sielsko się czyta tę książkę, a potem powtarza swojemu dziecku, że jest najwspanialszym Misiakiem, a dziecko cudownie wtula się w mamę, i szczęśliwie zasypia. Czego chcieć więcej?
Tę książkę zilustrowana Anita Jeram, znana z nagrodzonej książki "Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham" i innych słodkości ilustracyjnych. Wspaniale uzupełnia opowieść o rodzinie misiów, w której wszystkie dzieci kochane są tak samo mocno, mimo, że różnią się między sobą.
Wszystkich was kocham najbardziej
tytuł angielskiego oryginału: You're All My Favourites
Sam McBratney
ilustracje: Anita Jeram
Egmont, Warszawa 2004 
liczba stron: 32

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...