Dawniej i dziś, pieszo, na wielbłądzie, na rowerze, dyliżansem, kajakiem, statkiem, kontenerowcem, autem, pociągiem parowym, TGV, statkiem kosmicznym. Jak zmienia się świat, a wraz z nim nasze podróże? Po co, w jakim celu, dokąd? Dawne i współczesne ekspedycje. Zadziwiające, zdumiewające, wymagające wysiłku, czasu i pieniędzy.
Wyjazd to książka, która zabiera w odległe miejsca. Prezentuje kamienne rzymskie drogi, rwące rzeki i ogromne przestrzenie pustyń czy oceanów. Żeby odbyć podróż życia i odwiedzić miejsce święte (Santiago de Compostella, mekka), żeby zrobić interes, sprzedać/kupić, dostarczyć towar, żeby zbadać, odkryć nowy świat, żeby zaczerpnąć przygody, kontemplować przyrodę. Trudno ująć tak szerokie zagadnienie w ramy książki. Tematykę pogrupowano na: Nogi, Przewodnicy, Kopyta, Noclegi, Żagle i wiosła, Para, Spaliny i koła, Skrzydła, Fajerwerki, Bagaż, Kanapki na drogę, Pieniądze.
W ten sposób poznajemy śmiałków, którzy na alpejskim szlaku górskim odkryli szkielet człowieka sprzed 5300 lat. Polskich kajakarzy, którzy przepłynęli jeden z najgłębszych kanionów świata 3,25 km głębokości w peruwiańskiej rzece Colca. Starożytnych Rzymian, którzy bez pomocy satelitów, dźwigów i koparek, ustawili kamienie milowe z odległościami od najważniejszych miast w dużej części Europy, Bliskiego Wschodu i północnej Afryce. Kupców z dalekich Indii z aromatycznymi przyprawami. Pasażerów Titanica zajadających śledzie, wędzone łososie czy omlety. A także kroki milowe, wynalazki, które przyczyniały się do zmian i ulepszeń, do skracania czasu podróżowania i odkrywania nieznanych miejsc.
Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i
Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury -
państwowego funduszu celowego.
Anna Skowrońska, il. Małgorzata Cichocka-Stelmaska
wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2025
liczba stron: 56