Adaptacje literatury wydane w formie komiksu to dobry pomysł na przypomnienie, odświeżenie klasyki literatury. Tło dziejącej się akcji, ilość ilustracji, mimika postaci, wybrane najważniejsze sceny, to wszystko sprawia, że wydania są bardzo udane i dobrze się je czyta.
"Dzwonnik z Notre Dame” to pierwsza powieść Victora Hugo, opublikowana w 1831 roku. Przybliża tragiczne losy młodej pięknej Cyganki Esmeraldy, o której względy toczą boje mężczyźni różnego pokroju. Nie raz ociera się o śmierć, nie raz zmusi uciekać, bronić się, zawsze jest czujna. Największym zagrożeniem są trzej mężczyźni, którzy pałają żądzą: Quasimodo, garbaty, jednooki i kulawy dzwonnik katedry Notre Dame, okrutny archidiakon Klaudiusz Frollo ("musisz należeć do mnie: księdza, apostaty i mordercy") i młody kapitan straży Phoebus de Châteaupers (w którym zakochuje się nieszczęśliwie, a potem zostaje oskarżona o zasztyletowanie go). Ulice Paryża i społeczeństwo Paryża w XV wieku nie są jej przychylne. Kiedy ratuje poetę od stryczka, ten pragnie jej jako żony, kiedy za chwilę sama jest ratowana, musi czuwać, bo choć dobrze ukryta budzi zainteresowanie archidiakona. Skazana za czarnoksięstwo, magię, rozwiązłość i zbrodnię wobec kapitana, wszystko niesłusznie i na podstawie opinii ludzi. I znów uratowana na chwilę, bo rywale walczą między sobą. Dzwonnik z Notre Dame okrzyknięty "papieżem głupców", ukryty od dzieciństwa pod dachem katedry, daje jej schronienie w katedrze. Ale archidiakon, który uratował Dzwonnika przed ludźmi, pała żądzą do Cyganki, i nawet tutaj, piękna Esmeralda nie jest bezpieczna.
Losy Cyganki pokazują tematykę nierówności i alienacji społecznej oraz nietolerancji na tle piętnastowiecznego Paryża.
Adaptacje literatury: Dzwonnik z Notre Dame (fr. Notre-Dame de Paris)
scen. Claude Carre, il. Jean-Marie Michaud, tł. Marek Puszczewicz
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2025
liczba stron: 48
Adaptacje literatury: Ostatni Mohikanin (fr. Le Dernier des Mohicans)scen. Marc Bourgne, il. Marcel Uderzo, tł. Marek Puszczewicz
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2025
liczba stron: 48
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz