4.10.2024

Tuki

Kocham tak proste w regułach, choć nie łatwe do wygrywania gry. Tak wykonane, że dzieci chętnie siadają do stołu i grają z innymi lub sami rozwiązują kolejne łamigłówki. A jest co robić, bo budowli można zbudować 600 na dwóch poziomach trudności, z mniejszą lub większą liczbą użytych elementów. Gra wspaniale ćwiczy koncentrację, wyobraźnię przestrzenną, manipulowanie ekstra w dotyku bryłami.

Nic dziwnego, że gra jest doskonała, autorem jest Grzegorz Rejchtmana, twórca wielokrotnie opiewanej przeze mnie serii gier Ubongo!. Wzorem tamtej serii, ta także ma minimum zasad i maksimum radości z poruszania szarymi komórkami. 

Ale o co w niej chodzi?

O to, by ustawić wiadomość - wieżę z kamieni i lodu wskazującą drogę (w języku Inuitów słowo „tukilik” oznacza obiekt o szczególnym znaczeniu, niosący wiadomość, a najbardziej znany z tych obiektów to inukshuk - kamienna wieża wskazująca drogę). 

A więc rzucamy kostką, odkrywamy symbol zwierzęcia (czy budować na warstwie lodu czy nie), wstawiamy kartę do stojaka. I budujemy używając kamieni i bloków śniegu. Kto pierwszy zbuduje konstrukcję, krzyczy TUKI i czeka na pozostałych. Kto zbuduje nieprawidłowo albo ostatni albo nieprawidłowo a najszybciej, ten dostaje kartę inukshuk z zadaniem (niestety liczy się jako minus, a kto pierwszy uzbiera ich 5, ten odpada, a pozostali gracze rozgrywają ostatnia rundę, w której najszybszy wygrywa).

Można rozwiązywać zagadki samodzielnie, grać we dwoje, w troje lub czworo. Oczywiście przy 3-4 osobach jest najwięcej emocji i dobrej zabawy. Gra nie ma mankamentów, rozgrywki są satysfakcjonujące, chyba że ciągle jest się ostatnim (tu trzeba uważać na dzieciaki, wyłapywać kiedy pojawia się smuteczek, żeby rywalizacja była zdrowa i motywująca). Czas przy budowaniu tuki mija doskonale, a klocki chętnie wykorzystywane także do innych mniej zobowiązujących zabaw.



Tuki

Grzegorz Rejchtma, il. Ewa Kaplarczyk

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2024

dla 1-4 graczy, wiek 8+, czas rozgrywki 30-40 minut 

zawartość opakowania: 16 kamieni, 16 bloków śniegu, 100 kart zadań "inukshuk", 1 stojak na karty, 1 kostka ze zwierzętami Arktyki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...