Właściwe trudno określić czy streścić o czym jest ta książka. Wiadomo, że "wszystko dzieje się w Głównym Mieście na Głównej Ulicy" i w poszukiwania Cyryla zaangażowani są nietypowi bohaterowie. Treść wydaje się tak zwariowana, rozwichrzona, z przymrużeniem oka, że zamiast niej czytelnik wychwytuje absurdalny humor, cieszy się rysowanymi bohaterami, odręcznymi komentarzami, zachwyca kolejnymi wstawkami graficznymi, rytmicznymi wierszykami, odczytywaniem telegramów, urzekającą i dowcipną formą.
Ile są w stanie zrozumieć z niej dzieci? Nie wiem, chyba większą frajdę będą mieli dorośli, może ci, którzy wrócą do niej jako do książki z dzieciństwa. Przypomną sobie na nowo, jak można pojmować odpowiedzialność, czym jest siła wyobraźni, jak można uskuteczniać poszukiwania, jak prowadzić śledztwo, jak działa plotka, jak różne jest myślenie w zależności od płci (bez umniejszania komukolwiek, "niezależnie od tego czy w życiu dokładniej rozumiem chłopców czy dziewczynki"). Cała galeria bohaterów i ich charakterki, pojawiają się kolejne pomysły, wtrącenia, zwariowana akcja, bo kiedy Cyryl znika, "nie ma go w wannie ani koło wanny, ani trochę dalej" trzeba działać, szukać "Hop-hop Cyrylu!", trzeba odgadnąć kto się kryje za jego zniknięciem. "Autor też wierzy, że się uda, ale nie tak od razu". Trzeba trzymać sztamę pomimo nieszczęść i kolejno pojawiających się katastrof, zagubień, mylenia tropów, informacji o zaginięciu samolotu. Autor "musi się wczuć w duszę każdego, o kim pisze". A tak właściwie kim jest Cyryl? Jak radzą sobie główni bohaterowie Lutek i Ludka? Czemu milicjanci szukają Maryla w książkach? Dlaczego Zyzio budzi taką ohydę, a Zybcio potrafi niepostrzeżenie zniknąć, skoczyć, wpić się szponami? Skąd pomysł kaprala Rozkroka o Entropii?
Cyryl, gdzie jesteś?, wydany po raz pierwszy w 1962 roku, to książka kultowa, błyskotliwa i nieszablonowa. Dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Cyryl, gdzie jesteś?
Wiktor Woroszylski, il. Bohdan Butenko
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2024
liczba stron: 288
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz