6.05.2024

Quo vadis. Adaptacje literatury

A to ci heca, słynna powieść noblisty przedstawiona w formie komiksu na 56 stronach:) To opcja dla tych, którzy nie potrafią/nie chcą/nie mają czasu na czytanie całej powieści, lub chcą szybko powtórzyć w pamięci poznaną historię Marka Winicjusza i Ligii, konfrontacji pogaństwa z chrześcijaństwem w pierwszych wiekach. Komiks wspaniale wypełnia lukę i przyciąga uwagę młodych, którzy mają przeczytać lekturę na wczoraj:)

Powieść Henryka Sienkiewicz zdobyła wielkie uznanie, niesie ze sobą uniwersalne treści walki dobra ze złem, zwycięstwa ducha wolności nad tyranią, wiary nad pogaństwem, idei moralnej nad przemocą fizyczną. Za całokształt twórczości autor otrzymał Literacką Nagrodę Nobla w 1905 roku. Akcja dzieje się w Rzymie w 64 roku, za panowania kapryśnego cesarza Nerona. Czytelnik poznaje społeczność augustianów (najbliższych z otoczenia Nerona), patrycjuszów (rządzących w senacie, biorących udział w wyprawach wojennych), plebejuszy (wolnych, często biednych), niewolników (bez praw, gladiatorów na arenie). Głównym wątkiem jest miłość Marka Winicjusza do pięknej Ligii, który początkowo zapalczywie i bez wyczucia próbuje ją uwieść. Ale nie tędy droga. Ligia córka wodza barbarzyńskiego plemienia Ligiów, zakładniczka Rzymu, ukochana Marka Winicjusza, jest chrześcijanką, wyznawane wartości i wiara w Boga nie pozwalają jej na rozpustę na dworze Nerona, ucieka więc pod opieką Ursusa i cierpliwie czeka na przemianę Winicjusza. Dopiero po jego nawróceniu, chrzcie i walce Ursusa z turem, Ligia, Winicjusz i Ursus zostają pod opieką Rzymu i mogą pielęgnować swoje uczucie. W komiksowej opowieści Ligia jest pięknością, Winicjusz bez opamiętania chce ją zdobyć. Nie mógł też zostać pominięty wątek Nerona, za którego prześladowania chrześcijan sięgają zenitu, a pokazy na arenie biją rekordy popularności. Wytłumaczona została symbolika greckich słów ryby - znaku chrześcijan. Poznajemy też Petroniusza, wytwornego eleganckiego doradcę Nerona. Krętacza i sprzedawczyka Chilona Chilonidesa, który w rezultacie odmienia się i umiera za tych, których wydał. Apostoła Piotra, który "w imię Chrestosa" namawia do ubóstwa, czystości obyczajów i prawdy, cichości, sprawiedliwości. I wiele innych postaci, w skrótowej obrazkowej formie. 

Dobrze się czyta i ogląda ilustracje (kreacje bohaterów, wystrój wnętrz, pożar Rzymu). Znajomość powieści na pewno ułatwia zrozumienie.



Quo vadis. Adaptacje literatury

Patrice Buendia, il. Cafu, tł. Marek Puszczewicz

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2024

liczba stron: 56

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...