28.04.2023

Dobra nasza! Polska - przewodnik dla dzieci

 

To sztuka wyłuskać to, co najbardziej atrakcyjne wśród polskich miejsc wartych odwiedzenia i opowiedzieć o nich w taki sposób, by dziecko chciało odwiedzić to miejsce, poznać je i pozostawić w pamięci, skojarzyć, że przecież tam było, że nawet zna o tym miejscu legendę, czy jakąś historię, choćby o królu czy innej istotnej postaci.

 

To nie jest typowy przewodnik, choć atrakcje serwuje tak, że można według niego po kolei poznawać i odkrywać Polskę, np. według szlaku zamków i pałaców, w rytmie miast, w naturę, po muzeach, pod ziemią, przez mumie, grobowce i cmentarzyska.

Kiedy oprowadza po Gdańsku, proponuje najważniejsze miejsca: spichlerze, żuraw, Długi Targ, Dwór Artusa, Europejskie Centrum Solidarności, centrum Hevelianium, ale inne też ciekawe szczegóły, o których nie każdy wie (np. o wagach na starówce, którymi odmierzano len, żelazo, ołów, masło, itd., o rekonstrukcji wzorów miar gdańskich przed wejściem do ratusza, o rezerwacie przyrody Bursztynowa Góra w Bąkowie blisko Gdańska, o tryptyku Sąd Ostateczny Hansa Menlinga, o street arcie na Zaspie, najdłuższym kościele w Polsce, czyli katedrze oliwskiej, itd). Kiedy "polecim na Szczecin", poznamy słynne Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, Celę Czarownic na zamku, najwyższy budynek w mieście - 92-metrowy Pazim, kino Pionier działające od 1907 roku, itd. Możemy wybrać się do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, kopalni srebra i ołowiu w Tarnowskich Górach, tysiąca prawosławnych krzyży na górze Garbarce, "poczytać" komiks o świętym Wojciechu na drzwiach katedry w Gnieźnie, zmierzyć się z najwyższym drzewem w Polsce - daglezją zielona (59,4 metra równe 20 piętrom, i 120 lat) w Nadleśnictwie Bardo Śląskie w Sudetach...

Dużo by opowiadać, bo każdy zakątek jest taka naprawdę wart odwiedzenia, kiedy pozna się kawałek historii, ciekawą legendę czy odkryje jego przyrodę. Nie wszystko da się znaleźć w internecie i w tak uporządkowany sposób. A tu można czytać i obierać kierunek, skupiać się zamkach, pałacach, dziełach sztuki, niezwykłe roślinach czy zwierzętach, odwiedzać domy, kopalnie, poznawać dzikie rzeki, piękne jeziora, najdziksze góry i morze, mroczne bunkry, lasy i puszcze. Ponad 60 miejsc z poradami praktycznymi, opisami, ciekawostkami. Zaskakujące, niezwykłe, urocze, i bardzo swojskie, dobre, bo nasze:)




Dobra nasza! Polska Przewodnik dla dzieci

Małgorzata Ruszkowska, Klaudia Kozińska

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2022

liczba stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...