8.02.2023

Makaron i Miód w serii Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka

Czy wiem, co jem? Książki o makaronie i miodzie przybliżają tematykę tych produktów, wyjaśniają, skąd się biorą makaron i miód, jak wygląda proces ich wytwarzania, jakie są rodzaje, smaki, kolory, kształty. Dużo tu ciekawostek, które poszerzają wiedzę o świecie, objaśniają, zachęcają do smakowania i odkrywania, ale też do kształtowania właściwych nawyków żywieniowych. Przeznaczone dla młodych odbiorców w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. 

 

Makaron to produkt powstający z mąki z pszenicy twardej i wody, czasem z dodatkiem jaj, warzyw lub przypraw. Według źródeł z Mezopotamii został tam wynaleziony, a przepis na niego znaleźli archeolodzy na tabliczce z pismem klinowym. Popularne są rodzaje we Włoszech, które słyną z produkcji najróżniejszych form, ale nie brakuje ich też w Afryce, Francji, Niemczech, Polsce czy Japonii. Różnorodność kształtów, a także składników, z których powstaje sprawia, że powstają z nimi najróżniejsze smaczne dania. Produkowany w fabrykach, zapakowany i sprzedawany w sklepach, wymaga tylko ugotowania przez nas i posmakowania. Bogaty w węglowodany, białko, witaminy, minerały, odrobinę błonnika i tłuszczy. Polacy zjadają średnio 5 kilogramów rocznie, Włosi - 26 kilogramów. 

Proces powstawania miodu zawdzięczamy pszczołom. To one dzielnie pracują przez całe życie (jedna pszczoła wytwarza jedną łyżeczkę miodu), zbierają nektar, przenoszą go do ula, przechowują w komórkach plastra, wentylują, jedzą przez całą zimę. A kiedy nie znajdują pyłku na kwiatach, zbierają spadź - płyn wytwarzany przez owady i dzięki niemu są w stanie przeżyć zimę. Człowiek może dzięki nim smakować różnorakie miody, od jasnego delikatnego akacjowego, rzepakowego, wyrazistego w smaku lawendowego czy ciemnego gryczanego. Ale też pyłek kwiatowy bogaty w białko i witaminy. Życie pszczół niestety jest mocno zagrożone przez środki owadobójcze, choroby, trudności z dostępem do kwiatów, masowe ataki szerszeni azjatyckich. Trzeba, byśmy zatroszczyli się o nie, zakładali kwietne łąki, rzadziej kosili trawy, stosowali mniej pestycydów.

 W serii „Wiem, co jem” ukazały się dotychczas: „Chlebek”, „Czekolada”, „Pomidory”, „Banany”, „Miód". Bardzo polecam nową edukacyjną serię, która jest przystępna w formie, objaśnia świat i zaspokaja ciekawość.

 

 Makaron. seria: Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka (fr. Les  pates)

 Emmanuela Tredez, il. Nicolas Gouny, tł. Katarzyna Grzyb

 wydawnictwo HarperKids, Warszawa 2023

 liczba stron: 38

Miód. seria: Wiem, co jem! Akademia Mądrego Dziecka (fr. Le miel)

Emmanuela Tredez, il. Nicolas Gouny, tł. Katarzyna Grzyb

wydawnictwo HarperKids, Warszawa 2023

liczba stron: 38


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...