To, co w Palmach, zostało obszernie wyjaśnione, opisane całe procesy, by lepiej zrozumieć postępujące w klimacie zmiany, tu ujęto w krótsze zdania, zilustrowano, by łatwiej było dotrzeć do świadomości dziecka. By lepiej rozumiało to, co należy wiedzieć pod pojęciem ocieplenia klimatu i jak zachowywać się na co dzień, by nie dopuścić do katastrofy klimatycznej.
Zajęci codziennością, często zapominamy o tym, że nasze wybory i działania mogą przyczyniać się do ocieplania klimatu, bądź je wstrzymywać. Świadome wybory dorosłych, wychowanie dzieci w poczuciu odpowiedzialności za właściwe zachowania ekologiczne i pokazywanie im, że dla nas są to ważne i na tyle utrwalone działania, że już naturalne, mogą być doskonałą lekcją eko, ważną dla Ziemi. Przez ostatnie 150 lat, średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 1 stopień. To dużo czy mało? Podczas naszego życia wymierają kolejne gatunki zwierząt, ptaki nie zawsze są w stanie wyczuć, kiedy znosić jaja, by młode miały co jeść. Upalne lata stają się normą w klimacie umiarkowanym. Coraz częściej występują powodzie, ulewne deszcze, gwałtowne burze, susze, pożary hektarów lasów i pól. Nadmiar plastiku w każdym miejscu na ziemi powoduje emisję gazów cieplarnianych, rozpad na mikrocząsteczki obecne nawet w produktach do jedzenia.
Co to jest klimat, efekt cieplarniany?
Jakie są różnice między strefami
klimatycznymi?
Jak odczytać zmiany klimatu na przekroju drzewa,
naciekach w jaskini?
Czym są plamy na słońcu?
Jak wygląda droga wyprodukowania jednej pary spodni od uprawy bawełny do zakupu ich w sklepie i dlaczego warto kupować mniej?
Ile jaj, kilogramów mięsa i sera rocznie zjada Polak i ile wyemitowanych gazów powstaje przy produkcji tych produktów?
Czy można być na to wszystko obojętnym? Czy nie łatwiej zacząć żyć odpowiedzialnie i przestać udawać, że nas to nie dotyczy?
Bez zbędnych ceregieli, ta książka pomaga zrozumieć stan obecny Ziemi, daje gotowe wskazówki do lepszego życia z ograniczeniem wpływu na wzrost temperatury. To bardzo potrzebna pozycja, wartościowa, do przepracowania w każdym domu. A że jest sporo ilustracji, a język lekki, łatwiej jest uzmysłowić sobie, jak się sprawy mają, co mamy robić, by nie było tak jak jest, by nie pogrążać biednych krajów w ubóstwie. Dla mnie ta książka to bomba, a dzieciaki słuchają jej uważnie, zadają pytania, i przerabiają informacje w głowie. Fakty i ciekawostki dają do myślenia.
Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi? (niem. Wie viel warmer ist 1 Grad? Was beim klimawandel passiert)
Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian, tłum. Katarzyna Łakomik
wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020liczba stron: 96
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz