6.11.2020

Ale historia... Ta śmieszna i straszna PRL

Uwielbiam tę serię i tyle. Grażyna Bąkowska doskonale przybliża historię, ubiera ją w taką formę, by młody czytelnik nie znudził się epoką, poznał jej szczegóły, i wylądował na lekcję w pełni przygotowany na zdobywanie punktów. 

Dokładnie tak, jak dzieje się z bohaterami książki: szóstą klasą, do której chodzi Mela ("mam 12 lat i pstro w głowie. Pstro, czyli kolorowo..."), Słoniu, Aleks, Zuzka, i ich osobliwym, ale jakże doskonale działającym na wyobraźnię (kiedy zdejmuje z siebie warstwy ubrań) i umysły młodych nauczycielem(kiedy stawia pytania i problemy do rozwiązania). Zadanie znalezienia w epoce PRL-u strasznych i zarazem śmiesznych informacji, to pierwsze zadanie od pana Cebuli. Potem uczniowie po naciśnięciu odpowiednich guzików w swoich ławkach przenoszą się w odległe czasy i miejsca, by poznawać historię z pierwszej ręki, podróżując w czasie. Po krótkiej rozmowie nt. lat 50-90. XX wieku uczniowie ruszają do Łodzi, by rozstrzygnąć kwestię braku papieru toaletowego, za którym kryje się wiele innych poważnych problemów, z którymi borykali się ludzie żyjący w komunistycznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dzieciaki będą próbowały zrozumieć dziwne hasła z czasów PZPR-u typu "Kto nie jest z nami, jest przeciwko nam", naukę savoir-vivre'u typu: "Nie czepiać się tramwajów", "Nie sikać w bramie", słuchać nakazów i pilnować się regulaminów. Zadziwią się łysym orłem bez korony, wodą gruźliczanką pitą z jednej szklanki z wózków na ulicach (saturatorów), kolejkami po towary "rzucane" do sklepów, reglamentacją (ograniczeniem kupna towarów). Poznają obowiązek świętowania Święta Pracy 1 maja czy Odrodzenia Polski 22 lipca, jak również pojmowanie przez ludzi epoki PRL pojęć "zgniłego Zachodu" i obozu wschodniego. Będą obserwować uczniów łódzkiej szkoły filmowej: Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego, Andrzeja Wajdę, których znają z teraźniejszości. Poznają wrogów ludu (spekulantów, bumelantów, reakcjonistów, itd.) i kary za noszenie kolorowych skarpetek cz sprzeciw wobec nakazom władzy. Poznają marzenia dzieci (o gumie Donald i historyjkach obrazkowych). Zrozumieją, czym był czyn społeczny, kombinowanie, sport narodowy (stanie w kolejce i kupowanie wszystkiego, co wpadło w ręce), miliony dobrych uczynków wykonanych przez działaczy Niewidzialnej Ręki. Mela pozna swoją babcię-buntowniczkę grającą nieleganie jazz na saksofonie.

Uwielbiam serię Ale historia...!!! A to już ósmy tom bogato ilustrowany, z mnóstwem czytelnie podanych wyjaśnionych faktów historycznych i ciekawostek z pogranicza straszno-śmiesznych.




 
Ale historia... Ta śmieszna i straszna PRL
Grażyna Bąkowska
ilustracje: Artur Nowicki
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020
liczba stron: 224

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...