30.06.2020

Strachosfera. Koszmarna formuła


"Czy naprawdę wierzysz, że ktokolwiek jest tak do końca niewinny? I wtedy zdenerwowany, przerażony, leniwy Zyzio rzucił się na Doktora Z."

Od lat Hyzio, Dyzio i Zyzio, siostrzeńcy Kaczora Donalda bawią dzieci swoimi pomysłami. Dziś wracają do młodego pokolenia z równie zwariowanymi przygodami, sprzeczkami i pomysłami na nudę. W formie wartkiego opowiadania komiksowego, z kolorowymi ilustracjami i urozmaiconymi czcionkami, dostosowane do percepcji współczesnego czytelnika.
Trzej mali bracia, ku swemu zaskoczeniu, z których każdy chce snuć swoją narrację, zostają wybrani przez dyrektorkę do wyjazdu za granicę. Zostają ambasadorami swojej szkoły, zostają wysłani na wymianę międzyszkolną z projektu MANTO (Młodzieżowi Ambasadorzy Narodowych Talentów Oczywistych). W nagrodę ze względu na "rozrywkowość, przyjacielską osobowość" ruszają na wyprawę, mają się oczywiście dobrze zachowywać i unikać tarapatów. Berlin czeka na nich z otwartymi ramionami. Zosia i jej rodzina przejmują opiekę nad nimi. Miasto zaskakuje pysznym jedzeniem, rozgrywkami futbolowymi, i niespodziewanym zachowaniem Doktora Z, dzięki któremu opowieść staje się trochę straszna. W miejscowej szkole mali bohaterowie skradają się do tajemniczego składu z zabawkami Doktora Z. A potem czeka na nich zagadka do rozwiązania, zmierzenie się z efektami pracy szalonego i niebezpiecznego doktora, ukrywanie, odkrywanie tajemnic działania zaczarowanej piłki nożnej czy kalejdoskopu. Jednym słowem misja, do której potrzeba co najmniej trzech odważnych chłopców, umiejętność analizowania zdarzeń, odrobina wody i panowanie nad strachem. Bo Doktor Z fascynuje się strachem, wywołuje go u dzieci, wykorzystuje lęk jako potęgę w kierowaniu nimi i osiąganiu nad bezbronnymi swojej władzy... Jest postacią niebezpieczną i nieobliczalną.

Wartka akcja, humor, sprzeczki, pojedynek ze złoczyńcą, przyjaźń, futbol, pierwsze zauroczenie w dziewczynie, dreszczyk emocji. Ta opowieść komiksowa trzyma w napięciu, bawi, przestrasza i serwuje młodemu czytelnikowi sporą porcję rozrywki w lekkiej formie.
 Strachosfera. Koszmarna formuła
Tommy Greenwald
ilustracje: Elisa Ferrari
wydawnictwo HarperCollins Polska/Egmont 2020
liczba stron: 200

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...