12.05.2020

Plastik fantastik?


Tytułowy Plastik fantastik jest rzeczywiście super tworzywem. Lekki, tani, wytrzymały, wygodny w transporcie, ale używanie go zanadto wymknęło się nam spod kontroli. Koreański autor doskonale to zauważa i w sposób jasny, przejrzysty i w świetnej formie, pokazuje to poprzez dobrze zaplanowaną konstrukcję książki.

Pomysł opisania kontenerowca i wypadających z niego plastikowych zabawek do kąpieli, które docierają na ląd nienaruszone wyraźnie uzmysławia dziecku, że nie ma żartów, plastik jest w stanie przetrwać wiele i dotrzeć w dobrym stanie po miesiącach wędrówki. Drewno nasiąka i rozpada się, szkło tłucze się, metal rdzewieje, a z plastikiem nic się nie dzieje. Raz wytworzony produkt trwa. Potrzeba sporo wysiłku, by na nowo go uformować, przetworzyć na nici, folię czy kolejny materiał. Trzeba świadomości umysłu, by wybrać droższe drewno, kamień, tkaninę czy tłukące się szkło, zamiast tańszej lżejszej wersji produktu z plastiku. To dlatego tak szybko naturalne materiały zostały wyparte przez plastik. A zużycie go na przestrzeni 50 lat wzrosło z 15 do ponad 300 milionów ton w ciągu roku! 

To świetny przykład książki popularnonaukowej dla dzieci. Pokazane jasne i ciemne strony używania plastiku przemawiają do wyobraźni. Historia jego rozkwitu zadziwia, uniwersalność i przydatność w codziennym życiu, niezawodność w pracy szpitali. I jednocześnie kłopot, co zrobić z odpadami, jak go przetwarzać, by był jak najmniej szkodliwy, by jak najmniej substancji przedostawało się do powietrza. Jak znaleźć rozwiązanie na dryfujące odpady - Pacyficzne Plamy Śmierci gromadzące się na Oceanie Spokojnym, na to by jednak nadal było w wodach więcej ryb niż plastiku?!

Każda rozkładówka jest przejrzyście i kolorowo zaprojektowana. Wiedza podana w najlepszym wydaniu. Edukacja dziecka poprzez taką lekturę to doskonała forma na uświadomienie od najmłodszych lat, na naukę segregacji, wewnętrzną potrzebę rozsądnego użytkowania i recyklingu. Oby atrakcyjność i aktualność tej książki, zawarte w niej informacje i porady wywoływały doskonałe skutki w praktycznym podejściu czytelnika do fantastycznego plastiku. Prawa do te książki sprzedano już w 11 państwach!





Plastik fantastik?
tytuł oryginału: Plastic, Their Past, Present and Future
Eun-Ju Kim
ilustracje: Ji-Won Lee
tłumaczenie: Marta Tychmanowicz
wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2019
liczba stron: 40

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...