26.03.2020

Basia i piknik, Basia i przyjaciele. Zuzia, Basia. Franek i samochody


Oto kolejne opowiadania Basi i jej najbliższych, o codziennych radościach i troskach.

Opowiadanie Basia i piknik pokazuje frajdę bycia w grupie przyjaciół i ich rodzin na łonie natury. Emocje towarzyszące przygotowaniom, nastawienie najbliższych do wydarzenia, niespodziewane kłopoty i zaginięcie Miśka Zdziśka, smakowanie pyszności przygotowanych przez rodziców, wspólne zabawy, puszczanie gigantycznych baniek, przeciąganie liny. A potem smaczny sen. "Jestem twoim naleśnikiem"- powiedziała Basia leżąc wtulona w mamę, zmęczona i bardzo szczęśliwa.

Opowiadanie Basia i przyjaciele. Zuzia to ważna historia o tym, jak dzieci postrzegają świat i odreagowują trudne emocje. Jak w jednej chwili wszystko może stać się głupie i niezrozumiałe. Jak jedno zdanie kolegi o rozstaniu rodziców może napędzić stracha. A ten strach, co siedzi w środku może podchodzić wyżej i dusić i sprawiać, że ręce same uniosą się i popchną kolegę. Potrzeba dużo spokoju i zrozumienia taty, wspólnej pracy i zabawy, by naprawić to, co zostało niedopowiedziane, nie do końca wytłumaczone dziecku. Bo "nikt nie będzie się rozstawał... wszystko będzie dobrze".

Zofia Stanecka doskonale wchodzi w emocje dzieci, pokazuje ich obawy, radości i troski, emanujące na najbliższe otoczenie. Pokazuje rolę rodziców, nauczycieli, którzy objaśniają świat, zapewniają spokój, otaczają miłością i wspólnym czasem. Pomaga czytelnikowi zrozumieć jak ważne są wspólne chwile, ubieranie w słowa tego, co się dzieje obok nas i w nas.

Basia i piknik
Zofia Stanecka
ilustracje: Marianna Oklejak
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2020
liczba stron: 24


Basia i przyjaciele. Zuzia
Zofia Stanecka
ilustracje: Marianna Oklejak
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2020
liczba stron: 24


Na twardych kartach Basia, Franek i samochody mały Franek pokazuje jak się bawi autami ze swoją starszą siostrą Zosią. Franek jest mały, a Basia jest starszą siostrą, która potrafi się wspólnie bawić jak nikt i razem poznawać świat. Nie oznacza to sielanki, bo każde z nich jest przecież dzieckiem. Ale zawsze udaje się choć trochę współpracować, uzupełniać zabawy swoją wyobraźnią i pomysłami. Gdzie Franek ma wóz strażacki, tam Basia zbuduje dom z klocków, który się pali. Gdzie Basia ma stertę pociętych kartek, tam wjedzie Franek swoją śmieciarką i spróbuje poradzić sobie z bałaganem.

To krótka historia przeznaczona dla maluszków. Auta i wydawane przez nie odgłosy niewątpliwie spodobają się małym chłopcom. Na ostatniej rozkładówce jest zadanie dla małych tropicieli i szukanie takich samych pojazdów.Basia, Franek i samochody
Zofia Stanecka
ilustracje: Marianna Oklejak
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2020
liczba stron: 14


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...