11.12.2019

Przygody Gala Asteriksa, Córka Wercyngetoryksa. 60 urodziny Asteriksa!


60 lat po powstaniu mały Gal "nigdy nie był tak wielki". W tym roku bohaterowie Asteriks i Obeliks obchodzą 60. rocznicę powołania ich do życia przez duet scenarzysty René Goscinny’ego i rysownika Alberta Uderzo. Z tej okazji powstało jubileuszowe wydanie z pierwszymi przygodami dwóch najsłynniejszych na świecie galów. Album otwiera doskonale znany komiks Przygody Gala Asteriksa. Druga jego część to artykuł, w którym autorzy opowiadają o tym, w jakich okolicznościach zrodził się w ich głowach pomysł na bohatera i przygody.

"Jest rok 50 p.n.e. Cała Galia została podbita przez Rzymian. Cała? Nie! Jest taka jedna kraina, która zwycięsko stawia opór najeźdźcy. Niewielka osada otoczona rzymskimi obozami warownymi". A w niej Asteriks, Obeliks, druid Panoramiks, Kakofoniks, Asparanoiks i inni dzielni wojownicy, którzy uwielbiają walkę i zwycięstwo. Swoją moc i wygrane zawdzięczają sprytowi, sile, błyskotliwości, ale największy wpływ ma na nich wywar, który przygotowuje dla nich Panoramiks. Czcigodny druid zna wiele sekretnych przepisów na różnorodne napoje o niezwykłych mocach.

W tym odcinku zostanie on porwany przez wroga, by przygotować wywar, który miałby pomóc wrogowi pokonać Galów. Kaligula Mikrus który został wybrany na szpiega odkryje, że Galowie są sprytni dzięki tej właśnie miksturze. Rzymianie porwą Panoramiksa i wezmą go do niewoli. Panoramiks przejdzie tortury i próby złamania, ale oczywiście nie podda się. Z pomocą błyskotliwego Asteriksa długo będzie sporządzał miksturę na porost włosów dla Rzymian, czekając wytrwale na wymyślne składniki, mozolnie zdobywane przez żołnierzy. A ci będą wyglądać przekomicznie z nadmierną ilością włosów. I tak jak zwykle, Galowie zakpią sobie z Rzymian "w żywe oczy", sprowokują i ośmieszą. Cezar będzie oszołomiony, do jakiego stanu Galowie doprowadzili jego garnizon legionistów. To rewelacyjny odcinek przygód sprytnego Asteriksa i niezrównanego Panoramiksa, którzy błyskotliwie zadrwili sobie z wroga, nie raz dając powód do śmiechu czytelnikowi.A w drugiej części poznajemy proces wykluwania się pomysłu na powstawanie tych niezwykłych postaci. Ręczne notatki z uwiecznionymi imionami postaci, bogów i nazw miejsc. O tym, jak kształtował się wygląd postaci, pomysł na ich przygody, "Moja rodzina pytała mnie regularnie, kiedy zamierzam wziąć się do jakiejś poważnej pracy... Dopiero jak kupiłem sobie citroena 4CV i trafiłem do telewizji, zaczęto mnie szanować". Asteriks w zamyśle miał być zabawny sam w sobie, zabiedzony, niedomyty i mały, i inny od dotychczasowych postaci komiksowych. Po stworzeniu szkiców postaci, pomysłodawcy umieścili akcję nie w Ameryce a w Armoryce, i zaczęli rzeźbić scenariusz, "dobrze przestudiowany i rozmieszczony", by akapit po akapicie, klatka po klatce, można było rozwijać akcję. "Dla mnie Asteriks to po prostu... karykatura przeciętnego Francuza. Bynajmniej nie jest symbolem. To taki trochę gorszy przykład współczesnego Francuza, raczej cwanego niż inteligentnego, zaradnego, pomysłowego... bohater, w którym czytelnicy rozpoznają siebie lepiej, głębiej niż w jakimś przystojniaczku, nawiążą z nim relację".

To obowiązkowa pozycja na półce każdego fana komiksów.Córka Wercyngetoryksa zaskakuje akcją i nowym pomysłem na przygody. Do wioski Galów przybywa młoda dziewczyna o imieniu Adrenalina w towarzystwie dwóch wodzów Arwernów Monolityksa i Hipokaloriksa. Adrenalina jest nastolatką z charakterem, pełną odwagi i wewnętrznego uporu na to, co spotyka ją dookoła. "Nie chcę tamtych oglądać na oczy! Rozumiesz? Arwernów! Galów! Rzymian! Wszyscy depczą mi po martensach, a ja potrzebuję powietrza!".

Adrenalina budzi wielkie zaciekawienie wśród mieszkańców, ponieważ nikt nie wiedział, że słynny (jego imię Galijczycy wymawiają po cichu) wódz Galii ma córkę, że nakazał jej być niezależnie od miejsca i czasów osobą wolną. Adrenalinie udaje się to w dużym stopniu. Nie poddaje się kobietom, które chcą jej narzucić styl bycia jedną z nich w wiosce. Nie udaje się Asteriksowi i Obeliksowi, którzy próbują sprawować nad nią opiekę, a także strażnikowi Pezetiksowi, który pełni wartę w wiosce.
Dziewczyna szuka wolności i swojego miejsca w świecie. Musi kryć się przed Rzymianami, którzy w imię Cezara chcą jej odebrać cenny naszyjnik i zmienić ją na Rzymiankę. Docenia Asteriksa i Obeliksa, mówiąc im, że są "godnymi spadkobiercami jej ojca".

Komiks jest pełen humoru, Adrenalina została świetnie ucharakteryzowana, jak na zbuntowaną nastolatkę przystało, chodzi w martensach, długich włosach, ma piękną zgrabną sylwetkę i bardzo cięty język.Przygody Gala Asteriksa, t. 1
tytuł oryginału: Asterix le Galois
Rene Goscinny
ilustracje: Albert Uderzo
tłumacz: Andrzej Frybes, Marek Puszczewicz
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2019
liczba stron: 80Córka Wercyngetoryksa, t. 38
Rene Gościnny, A. Uderzo
tekst: Jean Yves Ferri
rysunki: Didier Conrad
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2019
liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...