18.11.2019

Rękawiczka


Tradycyjna ukraińska bajka ludowa o tym, jak zwiększa się mała powierzchnia, kiedy się chce, żeby starczyło miejsca dla wszystkich.
Nie raz widzimy leżącą gdzieś przy drodze zgubioną rękawiczkę. Moknie, marznie. Wydaje się taka samotna, bez pary, że za chwilę jej nie będzie. A gdyby tak ktoś chciał się w niej skryć, zamieszkać w niewielkiej jej części, podzielić się jej powierzchnią z innymi, żeby było cieplej, przytulniej, zwyczajnie raźniej?
Pamiętam rosyjską bajkę o tym, jak pod grzybem chowały się przed deszczem kolejne zwierzaki, pomimo tego, że na początku jednemu było pod nim ciasno. Na koniec wszyscy razem obronili wystraszonego zająca, który uciekał przed wilkiem. Tu nikt nie musi się skrywać przed niebezpieczeństwem, od myszki Skrobiłapki  i żabki Rechotuszki do "dziczyska" Ostrokliska i niedźwiedzia Włóczyłapy, wszyscy zajmują swoje przestrzenie, a rękawiczka zdaje się być metaforą do tego, że "dla wszystkich starczy miejsca", niezależnie od wielkości, upodobań, pochodzenia, umiejętności. Choć "tak im ciasno, że rękawiczka lada chwila pęknie". 

Rękawiczka to pięknie, z wyczuciem zaprojektowana historia przez lwowskie Art Studio Agrafka. Różne faktury rękawiczek, delikatne dzianiny, tkaniny, zdobienia. W 2011 roku zyskała tytuł ukraińskiej książki roku, zdobyła też wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Ilustracji w Bratysławie. W 2012 znalazła się na Liście Białych Kruków (White Ravens), czyli w katalogu najlepszych książek dziecięcych świata, przygotowywanym co roku przez specjalistów z Internationale Jugendbibliothek (Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Dzieci i Młodzieży) w Monachium.

Rękawiczka została wydana w serii Polecone z Zagranicy, znajdują się w niej przekłady krótkich mądrych barwnie ilustrowanych książek dla dzieci, którymi wybitni twórcy podbili serca najmłodszych czytelników na całym świecie.




Rękawiczka. Ukraińska bajka ludowa
tytuł ukraińskiego oryginału: Rukawyczka
ilustracje: Romana Romanyszyn, Andryj Łesiw 
przekład: Katarzyna Kotyńska
seria: Polecone z Zagranicy
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019
liczba stron: 24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...