20.07.2019

Wszystko albo nic


W tej grze mamy wspólny cel. Nie możemy ze sobą swobodnie rozmawiać, informować o tym, jakie karty posiadamy, ale współpracować, by razem zrealizować zadania i dojść do wygranej.

W zależności od liczby osób i obranego stopnia trudności dobieramy zestaw kart (dla 2-3 graczy od 15 do 24 kart, dla 4 graczy od 12 do 21 kart). Karty akcji i zadań kładziemy zakryte na stosie, a po cztery z nich odkrywamy w dwóch rzędach.Na rękę rozdajemy po 4 karty i po każdym wyłożeniu karty dobieramy do 4. Wykładana karta akcji na wybrany stos musi zgadzać się albo pod względem koloru albo cyfry. Po zrealizowaniu karty zadania, odkładamy ją jako punkt dla drużyny i wykładamy następną, jeśli karty zadań spełniają wymogi wyłożonej nowo karty, zaliczamy ją jako kolejne dobrze wykonane zadanie (oczywiście zdarza się to rzadko:()

Zadania wcale nie są proste, tym bardziej, że nie możemy powiedzieć jaki mamy kolor czy wartość karty, można natomiast powiedzieć: "mmm, zrobię zaraz to zadanie", "mam kartę, która tu pasuje", "nie kładź tutaj karty". Gra kończy się w momencie zrealizowania wszystkich zadań, albo kiedy zabraknie kart akcji, albo kiedy ktoś nie będzie mógł wyłożyć odpowiedniej karty na stos z tego, co ma w rękach.

Inne warianty gry to większe wyzwanie i granie bez żadnych słów i komunikatów, albo na czas, kiedy wszyscy równocześnie próbują realizować cele z kart zadań np. w ciągu 4-5 minut:)

Proste zasady, trudne do osiągnięcia wygrane. Dwie poręczne talie kart, które łatwo przetransportować w wakacyjnym plecaku. Duże pole do szlifowania zgrania grupy, porozumiewania się ogólnikami, przechodzenia na kolejne poziomy trudności, wysoko postawiony cel, by stanąć na poziomie zaawansowanym. Mimo rzadko osiąganych wygranych, przyjemność grania i obserwowania współgraczy jest bezcenna. Gra sprawdzi się w gronie rodzinnym i towarzyskim. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Rodziców USA.


Wszystko albo nic
Ken Gruhl
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
dla 2-4 osób, wiek 8+, czas rozgrywki około 20 minut
zawartość opakowania: 56 kart akcji, 50 kart zadań, instrukcja,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...