09.07.2019

321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim skończy się 13 lat


Dwanaście głównych zagadnień podzielonych na krótkie odrębne informacje, tworzą ciekawe zestawienie różnorodnych błyskotliwych faktów. Czcionka, symboliczne ilustracje stylizowane są na kompendium w stylu retro, które warto otworzyć w dowolnym momencie i dać się zaciekawić i pochłonąć skrupulatnie wyłuskanym i przygotowanym wiadomościom.

Tytuł sugeruje, że trzeba je wiedzieć, zanim ukończy się 13 lat. Podane są więc w sposób zrozumiały dla dzieci, ciekawy, by zaspokajać potrzebę wiedzy, bawić, czasem rozśmieszyć, innym razem zaskoczyć nieprawdopodobnym wyliczeniem czy faktem, który warto zapamiętać i podzielić się z innymi. Każdy fakt podany jest w formie twierdzącej, a następnie opisany, w kilkunastu zdaniach objaśniony czytelnikowi.

Jeśli więc chcesz dowiedzieć się kto ma lepszy wynik w pokonywaniu metra na sekundę: kot czy Usain Bolt, po co króliki zjadają własne bobki, do czego służyły słoniom trąby zanim wyszły na ląd, przed czym  niebieski kolor języka żyrafy ją chroni, albo po co pandy sikają opierając tyle łapy o drzewa, tutaj znajdziesz fascynujące fakty i odpowiedzi. Przy okazji poznawania swojego ciała spróbuj opanować sztukę kichania z otwartymi oczami, porównaj jedyny w swoim rodzaju język z innymi, by zobaczyć różnice, dowiedz się jak budowa nogi, warunki klimatyczne i geograficzne predysponują lekkoatletów z Afryki Wschodniej do wygranych. Poznaj Reinholda Meesnera, który pierwszy w dziejach świata wspiął się na 14 najwyższych gór świata oraz najokropniejsze miejsce na ziemi - Isla de la Muñecas w Meksyku. Pomyśl, czy słusznie naukowcy chcą nazwać obecną epokę antropocenem, i czy uda się zaopatrzyć domy w energię pozyskiwaną z krowich bąków.

Niezależnie od dziedziny (biologia, historia, geografia) fakty i ciekawostki czyta się z wielką uwagą. Autorka niejednokrotnie zaskakuje, bawi, i przede wszystkim nie pozwala odkładać książki, bo każde kolejno postawione zagadnienie chce się odkryć i poznać, a ilustracje obejrzeć.


321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim skończy się 13 lat
tytuł niderlandzkiego oryginału: 321 superslimme dingen die je moet weten 
voor je 13 wordt 
Mathilda Masters 
ilustracje: Louize Perdieus
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
liczba stron: 288

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...