12.06.2019

Wiosna, lato, jesień zima w moich rymach


Wyjątkowy to rok sklejony z rymów na każdy miesiąc i porę roku, na każdą pogodę i niepogodę, aktywności i odpoczynek, słońce i kaprysy pogody, wakacyjne przygody i spokojne zimowe wieczory spędzane w domu.

Najpierw spotkanie z poetką, uwielbianą od pokoleń, jej zwyczaj zbierania rękopisów przez ponad 80 lat, spisywanie linijka po linijce tego, co niosły myśli, niezależnie od wieku, miejsca, pory dnia czy roku. Pisanie wierszy w "kąpieli z pianką" i w trudnych momentach życia, by "nie zgłupieć". Pisanie przy muzyce Szopena, Moniuszki i Vivaldiego, który nadał rytm każdej z wyjątkowych pór roku. 


A potem odkrywanie zebranych w jeden tom wierszy o różnych porach roku, w różnym rytmie, dostosowanych do następujących po sobie zmian. Taka kompozycja zachęca do czytania, zaglądania, rozkoszowania się słowem, rymem, obrazem, do głośnego czytania i zapamiętywania składanek zdań, recytowania pięknych utworów, przekazywania ich swoim dzieciom, oglądania ilustracji. To książka, z której warto skorzystać w domu, w przedszkolu i szkole, z której warto wybierać rymowane treści odpowiednio do mijających pór. Zachwycać się zmiennością roku w Polsce w stosownie ubrane słowa, radosne i pełne życia. Od ożywania wiosną i graniu w zielone, przez letnie aktywności, bieganie na bosaka, spanie w namiocie, jedzenie "loda na patyku - zima na języku", po lecącą z wiatrem przez ulice "rudą jesień", zapach pieczonych kartofli, i w końcu wyczekiwaną kolędą, która sama przychodzi pod każdy dach, wzrusza i koi.

Pięknie wydany zbiór wybitnej poetki, na półkę każdego, kto zna lub chce poznać mniej i bardziej popularne utwory. Z pięknie wykonanymi pełnymi detali ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło.Wiosna, lato, jesień zima w moich rymach
Wanda Chotomska
ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
liczba stron: 112

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...