20.05.2019

Ukryty geniusz zwierząt


Człowiek potrafi zauważyć, odkryć i opisać zdumiewające cechy w świecie zwierząt. Jest w stanie poświęcić pół życia na żmudne obserwacje, by w końcu dostrzec zależności, udowodnić lub zaprzeczyć wysnutą teorię czy zmiany na przestrzeni lat. Wielu badaczy zdolności poznawczych zwierząt potwierdza teorię umysłu wybranych gatunków. 

Z dużą przyjemnością czyta się rozdział o osobowości ośmiornic - morskich kosmitach, samotnikach, ich instynkcie unikania wroga i odnajdowania się w morskich przestworzach, o umieraniu samców po kopulacji i zaprzestaniu odżywiania się po złożeniu jaj przez samicę. O odgłosach waleni i ich sposobach na porozumiewanie się, o muzyce płetwali błękitnych, przyjaźni i dialektach kaszalotów. O osłabionej precyzji ruchów po zakłócanym śnie, tańcach pszczół i mapach topograficznych, które dostrzegają w swoich okolicach. O krukach i ich kradzieżach padliny upolowanej przez wilki i ukrywaniu jej przed innymi, pocieszaniu się po wrogich atakach. O podziemnych korytarzach piesków preriowych i sile alarmów ostrzegawczych. O psach, które bacznie obserwują człowieka i "zdobyły cały pakiet umiejętności", by lepiej porozumiewać się z nim, wyczuwać kiedy człowiek coś wie, a kiedy gubi się w domysłach. O asymetrii mózgu, lewo- i praworęczności u wykluwających się ptaków, stąpających u boku mamy źrebiąt. O sztuce grania szympansów w "papier nożyce kamień" i bezbłędnym szacowaniu ilości rodzynek na talerzu.

Kaszalot sparmacetowaty "wynurzył głowę, aż z wody wyłoniło się jedno oko, i spojrzał na nas. Oko było wielkości talerza. Szarawe jak mięso ostrygi,  lśniące i wilgotne. Patrzył prosto na nas...  Szyper był wytrącony z równowagi. Jeszcze nigdy czegoś takiego nie przeżył, a pływał po tych wodach od dziesięcioleci".

To lektura, która pokazuje, jak dużo wiemy o świecie zwierząt, jak dużo jeszcze jest do odkrycia. Ile wysiłku wkłada człowiek, by osiągnąć postawiony cel i móc o nim opowiedzieć innym. Jak bardzo trzeba mieć otwarty umysł, by dostrzegać emocje, zachowania, rozumieć komunikację i zdolności zwierząt. Jak wiele zła wyrządza człowiek nadużywaniem świata i ingerowaniem w naturę.  

To tekst popularnonaukowy, którego nie da się przeczytać w jeden czy dwa dni, ale warto zasiadać do niego i powracać, bo jest cenny i unaocznia wiele ciekawych zagadnień. 

Ukryty geniusz zwierząt.
Wieloryby mówiące obcymi językami,
ptaki inteligentniejsze od małp i inne zadziwiające odkrycia
Katharina Jakob
przekład: Bartosz Nowacki
wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2019
liczba stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...