18.05.2019

FITS


FITS (Fill In The Spaces) przypomina popularną grę TETRIS, tyle że przeniesiona na planszę i ładnie zapakowana w pudełko. Tetris uczył, że kiedy się dopasujesz, po chwili znikniesz:) W FITS elementy nie znikają, a przyjemność ich brania do ręki i dopasowywania jest zdecydowanie większa niż klikanie.

Każdy z graczy otrzymuje pochyloną planszę - rampę do spadających klocków, i zestaw potrzebnych klocków w jednym kolorze. Zaczynamy od karty startowej i pierwszego klocka. A potem rozgrywamy rundę. Tasujemy karty, układamy je na zakrytym stosie. Losujemy kolejność pojawiających się figur. Wybieramy klocek, dowolnie nim obracamy przed ułożeniem, planujemy, gdzie będzie pasował najlepiej i umieszczamy na planszy i zsuwamy na sam dół, aż znajdzie się obok innych na rampie. Wszyscy gracze robią to jednocześnie. Wykorzystane karty odkładamy na bok.Staramy się zmieścić jak najwięcej elementów na swojej planszy, zostawiamy jak najmniej luk, a kiedy trzeba, w kolejnych rundach pomijamy wyznaczone pola lub zakrywamy pary takich samych cyfr. Wyłożonego na planszę klocka nie można już zamieniać, przesuwać ani obracać. A przed wyłożeniem mamy dla każdego z nich 8 dowolnych możliwości. I tu potrzeba dużej uwagi. Każdy klocek w rozgrywce pojawia się tylko raz. Jeśli któryś z nich bardzo nam nie odpowiada, można z niego zrezygnować i odłożyć na bok. Oczywiście, klocki nie mogą wystawać poza rampę, oprócz górnej części.  


Gra wymaga dużej koncentracji i przestrzennej wyobraźni, a także umiejętnego planowania rozmieszczania klocków, by osiągać jako takie wyniki w każdej z 4 rund:) System punktowania jest dość rygorystyczny: punkt zdobywa się za wypełniony rząd, 3 punkty za parę takich samych symboli; 1, 2 lub 3 punkty za niezasłonięte pola specjalne o takiej wartości, jaka jest na planszy. 
Natomiast ujemny punkt zdobywa się za niezasłonięty kwadrat lub pole o wartości jakie wskazuje kwadrat (-1, -2, -3). Minus trzy punkty za widoczny pojedynczy symbol. Oj, trzeba się tu mocno pilnować.
Po 4 rundach podliczamy punkty, kto uzyskał ich najwięcej, wygrywa.

Gra odpowiednia dla dzieci i dla dorosłych. Dla tych, co lubią potyczki umysłowe i ograli już niejedną grę, i dla tych, którzy rozpoczynają z nimi przygodę. Rozgrywki są szybkie, prężne, intensywnie ćwiczą myślenie przestrzenne. Gra została nominowana do prestiżowej nagrody Spiel Des Jahres 2009.

Z serii układania wielościanów warto sięgnąć też do Blokusa i Ubongo:)


FITS
Reiner Knizia 
grafika: Piotr Kania
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2019
dla 1-4 graczy, wiek 8+, czas rozgrywki ok. 30 minut
zawartość opakowania: 64 klocki w 4 kolorach, 8 dwustronnych plansz w 4 kolorach, 4 rampy, 4 karty startowe, 16 kart podstawowych,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...