22.05.2019

DOMI Świat SAMO


DOMI – świat SAMO jest to zestaw elementów do edukacyjnych zabaw z dziećmi. Dobrze sprawdzi się wtedy, kiedy trzeba pomóc dziecku w rozwoju percepcji i pamięci wzrokowej, kiedy ktoś ma kłopoty z porównywaniem, wnioskowaniem czy logicznym myśleniem, albo refleksem w odszukiwaniu właściwych obrazków.

Jak się bawić?
1. Jedną z ulubionych zabaw z klockami SAMO jest zamienianie miejsc - robienie sobie psikusów i odgadywanie, co zostało ukryte. Dziecko zamyka oczy, rodzic zamienia miejsce jednego elementu/ukrywa jeden element, dziecko otwiera oczy i próbuje odgadnąć, który element zmienił miejsce/został schowany. W przypadku tej zabawy dzieciaki świetnie radzą sobie same.

2. Drugą zabawą jest dobieranie par obrazków, czyli analizowanie co do siebie pasuje i dlaczego. Można to robić wspólnie, można samodzielnie, w ciszy i spokoju.


3. Trzeci wariant gry to układanie kilku elementów (zaczynamy od dwóch, potem trzy, cztery, itd.) i próba zapamiętania ich. Zamykanie oczu i wymienianie ich w kolejności albo w dowolny sposób, tak aby wymienić wszystko i ćwiczyć własne strategie zapamiętywania.


4. Najtrudniejszą wersją jest budowanie zdań przy pomocy elementów, dobieramy je na zmianę i próbujemy tworzyć historię mniej lub bardziej absurdalną. Ważne żeby tworzyć zdania, fabułę, uczyć się nie bać tworzenia ciągu wielu zdań.


5. Kalambury z SAMO, to dobieranie elementów w ukryciu przed innymi i pokazywanie czynności, którą wykonuje SAMO, zadaniem drugiej osoby jest odgadywanie, co dziecko przedstawia. Ta zabawa uczy odwagi w prezentowaniu się, śmiałej gestykulacji, myślenia, jak pomysłowo pokazać coś gestem, jak się bawić słowem.


Nie sądziłam, że tak miło można spędzić czas w świecie SAMO. Propozycji zabaw jest jeszcze wiele, opisane są w dołączonej instrukcji. Zestaw klocków przeznaczony do pracy z dzieckiem. W zależności od wybranej zabawy, pomaga stymulować rozwój percepcji i pamięci wzrokowej, doskonalić logiczne myślenie, wnioskowanie, określanie wielkości, szybkie odnajdywanie obrazków i ćwiczyć refleks.


DOMI  świat SAMO
wydawnictwo Epideixis, Kraków
zawartość opakowania: 28 klocków, instrukcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...