4.04.2019

Piramida matematyczna M2 i M3


Przygotowanie do pracy klasowej z mnożenia czy odejmowania w zakresie 100 może zostać odczarowane i uprzyjemnione, kiedy pod ręką mamy piramidy matematyczne.

63 zadania na 49 trójkątach to nie lada wysiłek (piramida M2). Ale powoli, małymi krokami, zaczynając od pewniaków, układamy piramidę utrwalającą tabliczkę mnożenia. Idzie raz lepiej, raz gorzej. Ważne, żeby było prawidłowo, żeby z każdym kolejnym elementem dziecko wzmacniało swoją wytrwałość i cierpliwość, żeby miało poczucie, że jest ok, panuje nad tym:)

Układanie piramidy może zająć kilka minut, a może zostać nie ukończone. Wszystko zależy od znajomości działań w mnożeniu lub odejmowaniu. Odejmowanie w piramidzie M3 musi być w dużym stopniu opanowane, w miarę płynne, bo dwucyfrowe działania do najprostszych nie należą. Wysiłek liczenia rekompensują żółte gwiazdki, które służą samokontroli i pokazują, że warto dołożyć kolejny kafelek, by zakończyć pierwszą, drugą i kolejną gwiazdkę, a potem połączyć wszystko w całość. Całość tworzy 36 trójkątów, a działań w pamięci trzeba wykonać aż 45. Lody koniecznie się należą w nagrodę za tak wytężoną poranną pracę ucznia:) Za samodzielne dochodzenie do wyniku, za zabawy w pamięci, które przecież tak do końca zabawą nie są. 




Piramida matematyczna M2. Tabliczka mnożenia
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2019
zawartość opakowania: 49 trójkątów




Piramida matematyczna M3. Odejmowanie do 100.
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2019
zawartość opakowania: 36 trójkątów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...