11.02.2019

Podniebna pieśń


Zła Królowa Lodu, dwoje niewinnych, sprytnych i odważnych dzieciaków. Siła pokonywania zła poprzez nadzwyczajne umiejętności: oryginalny głos i zdolność konstruowania nieprawdopodobnych wynalazków.  Po lekturze tej książki łatwo przekonać się na nowo, że przyjaźń, lojalność, mogą pokonać wiele przeszkód, wspólne działanie w jednym celu jest silniejsze niż przeciwności.

Plemiona dawniej współpracujące ze soba teraz stają się wrogie wobec siebie. Walczą każde na swoją rękę, chcą pokonać największego wroga- Królową Lodu, która odbiera im największe skarby życia- bliskie osoby. Przyjaźń Flinta z maleńkim lisem, uratowana zaklęta w pozytywkę delikatna Essa, jej więź z uratowaną orlicą. Zaufanie wobec siebie pomimo wrogich opinii innych, wspólne zdobywanie doświadczeń, rodząca się relacja na podstawie dziecięcej nieskażonej ufności, i wielkiej sile wyobraźni. Zła królowa odbiera pod swoją władzę najbliższych sercu przyjaciół i rodziny, próbuje schwytać ponownie Essę, by wydobyć z niej głos, który ma gwarantować królowej nieśmiertelność. Zbyt szybkie dorastanie dzieci do odpowiedzialności i walki, zanikająca pamięć o pieśni. Kto zdoła wedrzeć się w ten okrutny świat, stanąć do walki ze złym działaniem władczyni, kto ma siłę na wyprawę zgodną z prawami natury? Tylko dziecięce silne odważne serca, pomoc nadzwyczaj silnego człowieka-niedźwiedzia, mogą stawić czoła złu, jak wytrawni wojownicy.

Z jednej strony z przyjemnością i zachwytem, z drugiej z lekkim znudzeniem i zbytnim uproszczeniem, czytelnik zostaje prowadzony przez autorkę przez magiczne krainy, opisy przyrody, krajobrazy, nietypowe przestrzenie i nieprawdopodobne postaci. To odpowiednia powieść fantasy dla młodego czytelnika, w obszernej ponad 300 stronnicowej formie. Szkoda, że bez ilustracji, bez większej umiejętności wciągnięcia czytelnika w podążanie za przygodą, za lękliwym drżeniem w pogoni za głosem Essy. Mam wrażenie, jak by powieść była rozwiniętym wątkiem baśni "Królowa Śniegu", albo skróconymi "Opowieściami z Narnii", napisana innym bardziej uwspółcześnionym, prostym, melodyjnym językiem, z mądrym ponadczasowym przesłaniem.

Podniebna pieśń
tytuł oryginału: Sky song
Abi Elphinstone
wydawnictwo Wilga, Warszawa 2019
liczba stron: 320

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...