22.02.2019

Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy


Jak wygląda świat nocą, co się dzieje w mieście, pod wodą, na niebie? Jak śpimy? Dlaczego niektórzy wolą pracować późno w noc, a inni wstawać wcześnie rano? Jak brzmi nocna muzyka w ciemnym lesie? Kto pracuje nocą, by ktoś inny mógł spać spokojnie?

Autorka opisała wiele zagadnień dotyczących nocnego życia. Omówiła działanie dnia i nocy, zmianę faz księżyca, jego oddziaływanie na przypływy i odpływy wód, na pracę ogrodników. Nadmieniła o odkryciu Mikołaja Kopernika., obchodach nocy świętojańskiej. W przystępny sposób wyjaśniła fazy snu człowieka, co znaczy być lunatykiem, skowronkiem albo sową. Jaki jest rekord niespania (264 godziny, 12 minut) i dlaczego sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Dlaczego nocą rodzi się najwięcej dzieci. Podała też najciekawsze sposoby na spanie zwierząt, sztuczki żyrafy, papugoryby czy wydry, oryginalne świecące nocą rośliny i zwierzęta. Problem oświatlania miast, zanieczyszczenia nieba i związanych z tym trudności życia zwierząt. Praca piekarzy, strażaków, latarników, ekip sprzątających i technicznych odpoczywającego nocą metra. I wiele innych fascynujących ciekawostek. 

Po takiej lekturze noc jawi się inaczej. To nie tylko cisza, spokój, sen, to świadomość, że życie nadal tętni, że ktoś jeszcze/już pracuje, ktoś w lesie poluje, ktoś wabi, trzepocze, tupta, cyka... To odkrywanie tajemnic. Przy rozgwieżdżonym niebie czy blasku latarki jest tak pięknie. Przystępna forma krótkich informacji, ciepłe spokojne barwy, mali ciekawi bohaterowie, którzy nie boją się zaglądać tam, gdzie noc skrywa swoje sekrety.





Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy
Monika Utnik-Strugała
ilustracje: Małgosia Piątkowska
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...