15.03.2018

Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierzątZjawiska fizyczne opisane w sposób uproszczony, przystępny i zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy. Wybrane gatunki zwierząt, które zachwycają i zaskakują swoim zachowaniem. Kolejne aspekty fizyki (ciepło, siła, płyny, dźwięk, elektryczność, magnetyzm, światło) i zwierzęta, które wykorzystują te prawa na co dzień, kiedy się poruszają, piją czy zdobywają pożywienie. Z zapałem naukowym, humorem i giętkim językiem opisane i przedstawione czytelnikowi.

Komary wolą kąsać ofiary nocą, opijają się krwią aż do rozgrzania i potrojenia wagi ciała (dorosły człowiek musiałby wypić aż 100 litrów zupy), ochładzają się wydając kropelki płynu, omijają krople deszczu wykorzystując przyspieszenie i pęd. Pszczoły wypluwają nektar, żeby nie przegrzewać nóg. Węże pończoszniki w stanie Manitoba wypełzają w kłębowiskach jak pofalowanych dywanach, żeby jak najszybciej rozgrzać ciało po zimie i uniknąć ptasich szponów. Rawka błazen z siłą boksera rozbija skorupy krabów. Karłowaty konik morski z Wysp Karaibskich, jeśli chce coś zjeść, musi tak zaczaić się na ofiarę, żeby nie powstała żadna turbulencja, żaden wyczuwalny przez ofiarę wir. Słoń stojący na trzech nogach lepiej wychwytuje drżenie ziemi. Paw wykorzystuje infradźwięki, by kusić partnerki. Węgorze elektryczne nawet śpiąc wyczuwają otoczenie dzięki receptorom umieszczonym na pysku, doskonała elektrolokacja i wysyłanie serii impulsów o wysokim napięciu pozwala im w ciągu dziesiątej części sekundy zaatakować i połknąć swój obiad. Żółwie z gatunku karetta potrafią odbierać sygnały pola magnetycznego Ziemi i doskonale nawigować.

Niezwykły zapał naukowców podczas zdobywania informacji nt. zwierząt: obserwowanie długości sikania (zwierzęta ważące od 3 kilogramów do 8 ton potrzebują średnio 21 sekund na opróżnienie pęcherza:), polewanie komarów wodą, siedzenie w trawie, żeby zaobserwować spryt pończoszników, namawianie owadów do latania w tunelu. Potrzeba wiele miłości i cierpliwości, by z takim zaangażowaniem zdobywać wiedzę i wyjaśniać zagadnienia fizyczne przy pomocy niewątpliwie fascynującego świata zwierząt.

Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt
tytuł angielskiego oryginału: Furry Logis. 
The physics of animal life 
Martin Durrani, Liz Kalaugher
wydawnictwo Znak, Kraków 2017
liczba stron: 400

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...