08.11.2017

Lilka i wielka afera. Lilka i spółka


Lilka z rodzeństwem i rodzicami mieszka w Gdańsku na Przymorzu, blisko słynnego falowca i naszego miejsca wypadowego:) Kiedy są wakacje, a rodzice intensywnie pracują, "biednymi dziećmi" opiekują się ciocie, jedna uwielbiana, druga, hm... pobyt u niej nie należy do najprzyjemniejszych.

Główna bohaterka książek jest pomysłową dziewczynką. Czas wakacji oznacza dla niej i dla bliskich osób przygody, śledztwa, dużo zabawy, humoru sytuacyjnego i słownego. Najistotniejsze sprawy omawia na naradach i zapisuje w Zeszycie Pytań Ważnych i Ciekawych albo w Zeszycie Narad.
Kiedy Lilka, jej młodszy niezwykle uroczy młodszy brat Matewka i starsza siostra Wiki są na wakacjach w Amalce u cioci Franki, można powiedzieć, że jest to udany czas. Ciocia Franka zwykle w doskonałej formie, psycholog, "lekarz od duszy", potrafi zaradzić w wielu sytuacjach. Wakacje u niej to codzienne poranne kąpiele w jeziorze, spacery po kałużach, wspólne przygotowania i spożywanie pysznych posiłków, planszówki, bajki z rzutnika, rozmowy, i poczucie, że "nic nie musimy". A że w te wakacje jest zakochana w atrakcyjnym "Johnie z dżipem", szykuje się dodatkowo akcja detektywistyczna. Ponadto trwają przygotowania do "afery korupcyjnej", poszukiwania "kamieni ciotki Agaty", wystawianie sztuki o Grodzie Gowina, zapoznanie z tajemniczym Albertem i ciepłą panią Bronki, udział w konferencji prasowej, i wiele wiele innych. 

Kiedy Lilka z rodzeństwem spędzają czas wakacji u cioci Jadźki z "pypciem na nosie" nie wróży to dla nich nic dobrego. Flaczki na powitanie, syrop z cebuli, słodycze tylko w soboty, karny jeżyk, i ciągłe stawianie Wojtka za "wór cnót". Tu dni upływają rytmicznie, według wyznaczonego porządku narzuconego bezapelacyjnie przez zasadniczą ciocię. A to oznacza opór dzieciaków i takie działanie, żeby ciocia "wyszła z siebie". Pomimo możliwego "wyciągnięcia konsekwencji, czyli czegoś, co mama ma w torebce i używa kiedy trzeba". Do ciągu zdarzeń i usiłowania wydostania się od cioci, dzieciaki stosują różnorakie pomysły. Wchodzą w relacje z panem Anatolem, policjantem Maksymilianem, ukrywają Raphacholina, sprzedają bukiety kwiatów, żeby "spełnić marzenie", węszą napad na bank, jadą samochodem policyjnym, "czując się trochę jak przestępcy".

Młody czytelnik nie będzie się nudził z Lilką i jej kreatywnymi pomysłami, "kłębiącymi się tysiącami myśli" i węszeniem afery, gdzie się da. Przeżyje moc przygód, śmiechu, pozna ciekawe osobowości, polubi Lilkę i Matewkę, a może i innych bohaterów. Poczuje klimat wakacji, zabaw, wypraw, pozazdrości zaradności dzieciaków i ich relacji. Zrozumie nieco "dramatycznie skomplikowane życie dorosłych". Przekona się, jak ważne jest znalezienie dobrego tematu przewodniego na wakacje, które może rozśmieszy dorosłych, dzieciom zapewni klimat przygód niczym u dawnej Pippi czy Dzieci z Bullerbyn.

Warto zwrócić uwagę na delikatne optymistyczne rysunki Joanny Zagner-Kołat.

Lilka i wielka afera
Magdalena Witkiewicz
ilustracje: Joanna Zagner-Kołat
Od deski do deski. Wydawnictwo Tomasza Sekielskiego, Warszawa 2017
liczba stron: 245

Lilka i spółka
Magdalena Witkiewicz
ilustracje: Joanna Zagner-Kołat
Od deski do deski. Wydawnictwo Tomasza Sekielskiego, Warszawa 2017
liczba stron: 216

 A przesyłkę zapakowała cudnie i dostarczyła Poczta Książkowa. Dziękuję:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...